Victorii pentru Liverpool și Manchester City în Liga Campionilor. Real Madrid a scos cu greu primul punct

Real Madrid a fost aproape de încă un eșec în Champions League, după înfrângerea cu Șahtior în prima etapă: 2-2 la Moenchengladbach.

Echipa spaniolă, antrenată de Zinedine Zidane, a fost condusă cu 2-0 în deplasare la nemții de la Borussia Moenchengladbach, dar a reușit să egaleze în prelungirile partidei. Pentru gazde a marcat o „dublă” Marcus Thuram, în minutele 33 și 58, iar madrilenii au punctat abia ăn minutul 87 prin Benzema și au scos remiza în prelungiri, cu golul lui Casemiro. În cealaltă partidă a grupei, Inter Milano a terminat tot la egalitate: 0-0 în Ucraina, la Șahtior Donețk, care conduce grupa cu 4 puncte, urmată de Gladbach și Inter cu câte două, iar Real este ultima, cu un singur punct. Iată și celelalte rezultate ale serii, din etapa a 2-a a grupelor Ligii Campionilor: Grupa A Lokomotiv Moscova vs Bayern Munchen: 1-2 Atletico Madrid vs Salzburg: 3-2 Clasament: 1. Bayern (6-1 golaveraj) 6 puncte 2. Atletico (3-6) 3 3. Lokomotiv (3-4) 1 4. Salzburg (4-5) 1 Grupa C Olympique Marseille vs Manchester City: 0-3 Porto vs Olympiacos: 2-0 Clasament: 1. Manchester City (6-1) 6 2. Porto (3-3) 3 3. Olympiacos (1-2) 3 4. Marseille (0-4) 0 Grupa D Atalanta vs Ajax Amsterdam: 2-2 Liverpool vs Midtjylland: 2-0 Clasament: 1. Liverpool (3-0) 6 2. Atalanta (6-2) 4 3. Ajax (2-3) 1 4. Midtjylland (0-6) 0