Snooker: O Sullivan, cea mai rapidă victorie din istoria turneelor de la Crucible

Celebrul jucător de snooker Ronnie O Sullivan a reușit luni cea mai rapidă victorie din istoria turneelor găzduite de Teatrul Crucible din Sheffield, UK, învingându-l cu un sec 10-1 pe tailandezul Thepchaiya Un-Nooh, într-o partidă care a durat mai puțin de două ore, în prima rundă a Campionatului Mondial, transmite AFP preluată de rfi.fr.

Deținător a 5 titluri mondiale, O Sullivan (44 de ani) a avut nevoie de doar 82 de minute pentru a obține un avantaj de 8-1 în prima sesiune a meciului (care a avut loc cu ușile închise) și de 108 minute în total pentru a încheia partida. Timpul mediu pentru o lovitură a marelui campion a fost de 14 secunde. Precedentul record înregistrat în partidele de la Crucible (149 de minute) aparținea lui Shaun Murphy și a fost realizat într-o partidă împotriva chinezului Luo Honghao, care a avut loc anul trecut.