Rugby: Victorie senzațională a Angliei cu Franța după prelungiri

Anglia a învins Franța cu 22 – 19 după prelungiri în finala ediției inaugurale a Cupei de Toamnă a Națiunilor la rugby. Irlanda a învins Scoția pentru locul 3, Țara Galilor a câștigat în fața Italiei pentru locul 5, în timp ce locul 7 a fost ocupat de Fiji care a învins Georgia.

Un meci senzațional disputat în fața a 2000 de spectatori pe stadionul Twickenham din Londra – primul meci internațional din emisfera nordică cu public din luna martie încoace. Din start, tânăra echipă a Franței a dominat, deși a fost împiedicată să joace cu cea mai puternică echipă. Cluburile din Top 14 – prima ligă a Franței - au amenințat că vor da în judecată Federația Franceză de Rugby dacă antrenorul Fabien Galthie nu va trimite înapoi jucătorii care au fost convocați deja la trei meciuri. Francezii au marcat rapid un eseu prin excelentul fundaș Brice Dulin, transformat de mijlocașul la deschidere Matthieu Jalibert care a adăugat și două penalități, față de două penalități ale englezilor, una prin mijlocașul la deschidere și căpitanul Owen Farrell și cealaltă prin fundașul Elliot Daly, 13 – 6 la pauză. În partea a doua englezii au dominat teritorial, dar francezii s-au apărat impecabil și scorul era 19 – 12 în minutul 80, Farrell transformând alte două penalități, față de una prin Jalibert și alta prin înlocuitorul său, Louis Carbonel. Anglia a avut o margine în cinci metri în ultimele secunde și din maul-ul rezultat talonerul Luke Cowan-Dickie, care a adus scorul la 17 – 19. Farrell, care duminică a transformat doar cinci lovituri de picior din nouă, și-a păstrat calmul și a trimis balonul printre bare, aducând egalarea, 19 – 19, și trimițând meciul în prelungiri 2 x 10 minute. Drama nu s-a terminat, când la numai două minute după reluare, englezii au avut o nouă penalitate și Farrell, de la 38 de metri ușor în dreapta, a trimis balonul în bară. Jocul s-a reluat după o pauză de două minute și francezii, epuizați fizic, au fost forțați să greșească în propriul 22, iar Farrell, din unghi, a adus victoria prin “moarte subită” din penalitate în minutul 95: Anglia 22 Franța 19, englezii câștigând ediția inaugurală a Cupei de Toamnă a Națiunilor. Un rezultat poate nedrept după aspectul jocului, dar Franța a arătat că dispune de un rezervor uriaș de talente în perspectiva Cupei Mondiale din 2023, pe care o vor disputa pe teren propriu. Irlanda, Țara Galilor, Fiji - victorii În meciul pentru locul 3 Irlanda a învins Scoția cu 31 – 16 la Dublin într-o partidă în care scoțienii au evoluat foarte bine în prima parte, dar au fost nevoiți să cedeze în fața unei echipe care a adunat tot ce are mai valoros rugby-ul irlandez la ora actuală.