Rugby: Anglia - Italia 36-15, în Turneul celor Șase Națiuni

Selecționata Angliei a învins cu scorul de 36-15 reprezentativa Italiei, în ultimul meci al etapei a 3-a a Turneului celor Șase Națiuni la rugby, disputat duminică pe stadionul Twickenham din Londra.

Rugbyștii italieni au avut o evoluție curajoasă în fața XV-lui Trandafirului, în special în prima repriză, pe care au încheiat-o în avantaj (10-5).

Anglia a înscris însă șase eseuri, trei dintre ele în ultimele zece minute, rămânând neînvinsă în actuala ediție din Six Nations, în care speră să realizeze Marele Șlem, așa cum a reușit anul trecut.

Punctele învingătorilor au fost realizate de Dan Cole (24), Danny Care (44), Elliot Daly (47), Jack Nowell (70, 80) ,Ben Te o (73) — eseuri și Owen Farrell — 3 transformări (48, 74, 80).

Pentru italieni au înscris Giovanbattista Venditti (41), Michele Campagnaro (61) — eseuri și Tommaso Allan — o transformare (41) și un drop-gol (33).