Rugby: Anglia- Franța 19-16, în Six Nations

Naționala de rugby a Angliei a învins, sâmbătă seara, reprezentativa Franței cu 19-16 (9-9), în derby-ul primei etape din Six Nations, ediția 2017, obținând, în fața a aproape 85.000 de spectatori aflați în tribunele celebrului Twickenham Stadium, cea de-a 15-a victorie consecutivă în întâlnirile internaționale.

Trandafirii au avut o primă repriză nu foarte reușită, francezii conducând permanent în primele 40 de minute deși scorul la pauză a fost 9-9, stabilit prin fructificarea unor lovituri de pedeapsă.

Francezii au punctat prin Camille Lopez, în minutele 6, 12 și 19, dar englezii au revenit de fiecare dată prin reușitele lui Owen Farrell (9, 22) și Elliot Daly (37).

În partea a doua a jocului, gazdele s-au aflat pentru prima dată în avantaj, Farrell transformând o lovitură de penalitate în minutul 54, însă după doar 5 minute oaspeții au reușit primul eseu al partidei, autor Rabah Slimani. Lopez a transformat încercarea, astfel că Franța conducea cu scorul de 16-12 cu 20 de minute înainte de final.

Susținuți frenetic de zecile de mii de suporteri, englezii s-au aruncat în atac și au stabilit scorul partidei în minutul 71, prin eseul lui Ben Te o, transformat de Farrell: 19-16.

Echipele au fost:

Anglia: 15 Mike Brown, 14 Jonny May, 13 Jonathan Joseph, 12 Owen Farrell, 11 Elliot Daly, 10 George Ford, 9 Ben Youngs, 8 Nathan Hughes, 7 Tom Wood, 6 Maro Itoje, 5 Courtney Lawes, 4 Joe Launchbury, 3 Dan Cole, 2 Dylan Hartley (c), 1 Joe Marler

Rezerve: 16 Jamie George, 17 Matt Mullan, 18 Kyle Sinckler, 19 Teimana Harrison, 20 James Haskell, 21 Danny Care, 22 Ben Te o, 23 Jack Nowell

Franța: 15 Scott Spedding, 14 Noa Nakaitaci, 13 Gaël Fickou, 12 Rémi Lamerat, 11 Virimi Vakatawa, 10 Camille Lopez, 9 Baptiste Serin, 8 Louis Picamoles, 7 Kévin Gourdon, 6 Damien Chouly, 5 Yoann Maestri, 4 Sébastien Vahaamahina, 3 Uini Atonio, 2 Guilhem Guirado (c), 1 Cyril Baille

Rezerve: 16 Clément Maynadier, 17 Xavier Chiocci, 18 Rabah Slimani, 19 Arthur Iturria, 20 Loann Goujon, 21 Maxime Machenaud, 22 Yoann Huget, 23 Jean-Marc Doussain.

Duminică va avea loc ultima întâlnire din cadrul primei etape, pe Stadio Olimpico din Roma, unde Italia va primi replica Țării Galilor.