Stiri de ultima ora

Patru jucători convocaţi în premieră la echipa naţională. Lotul anunţat de Rădoi pentru meciurile din Liga Naţiunilor

Patru jucători convocaţi în premieră la echipa naţională. Lotul anunţat de Rădoi pentru meciurile din Liga Naţiunilor
Sport
Selecţionerul Mirel Rădoi a anunţat, joi, un lot format din 23 fotbalişti cu care va aborda primele sale jocuri la conducerea echipei naţioanale a României.

David Lazar (29 - Astra Giurgiu), Alexandru Creţu (28 - Maribor), Sergiu Buş (27 de ani - FCSB) şi Gabriel Iancu (26 ani - Viitorul Constanţa) au fost convocaţi în premieră la prima reprezentativă. 

Portari: Ciprian Tătăruşanu (Lyon, 67/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundaşi: Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 9/0), Vlad Chiricheş (Sassuolo, 57/0), Alin Toşca (Gaziantep FK, 18/0), Dragoş Grigore (Ludogorets, 37/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 0/0), Sergiu Hanca (KS Cracovia, 4/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 13/0), Florin Ştefan (Sepsi OSK, 1/0)

Mijlocaşi: Alexandru Creţu (NK Maribor, 0/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 3/0), Alexandru Maxim (Gaziantep FK, 37/3), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 37/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 6/0), Ianis Hagi (Rangers, 10/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 23/4)

Atacanţi: Gabriel Iancu (FC Viitorul, 0/0), Florinel Coman (FCSB, 3/0), Denis Alibec (Astra, 10/1), George Puşcaş (Reading, 14/6), Sergiu Buş (FCSB, 0/0)

Alţi 6 fotbalişti se află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naţionale urmând a apela la aceştia în cazul apariţiei vreunei indisponibilităţi: Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 0/0), Valentin Creţu (FCSB, 0/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0), Deian Sorescu (Dinamo, 0/0), Marius Constantin (Universitatea Craiova, 4/0), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0).

Programul României din Liga Naţiunilor: 

Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria, România – Irlanda de Nord (21:45) - transmis de Pro TV

Luni, 7 septembrie: Austria – România, Irlanda de Nord – Norvegia (21:45) - transmis de Pro TV

Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România (19:00), Irlanda de Nord – Austria (21:45)

Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord, România – Austria (21:45)

Duminică, 15 noiembrie: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (21:45)
adevarul.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus