LIVE DE LA 19:30 | Simona Halep joaca din nou cu o jucatoare pe care nu o conduce la meciurile directe: cine este Ekaterina Alexandrova, adversara din sferturi  |

Simona Halep o va intalni pe Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 34 WTA) in sferturile de finala ale turneului WTA 500 de la Stuttgart. Va fi a patra intalnire directa intre cele doua jucatoare, scorul meciurilor fiind favorabil rusoaicei, 2-1. Confruntarea Halep vs. Alexandrova din Germania va fi prima care se va derula pe zgura.

Cel mai recent duel intre Alexandrova si Halep a avut loc la inceputul acestui an, in sferturile Gippsland Trophy de la Adelaide. A fost o partida in care Halep a aratat carente in mobilitate, afirmand la final ca a fost afectata in zona lombara din cauza aerului conditionat si a conditiilor de joc indoor.

In semifinale, invingatoarea partidei Halep vs. Alexandrova isi va masura fortele cu castigatoarea meciului Aryna Sabalenka vs. Anett Kontaveit. In jumatatea superioara a tabloului, Svitolina / Kvitova va primi replica Pliskovei / lui Barty.

Ekaterina Alexandrova a ajuns in sferturi la Stuttgart in urma a doua succese, obtinute in dauna Karolinei Muchova, respectiv a Belindei Bencic. In primul tur, Alexandrova a revenit de la 0-1 la seturi in fata Muchovei, eliminand-o, scor 4-6, 6-2, 6-3, in vreme ce in optimi Bencic a sfarsit infranta de Bencic, scor 6-1, 7-5. In schimb, Simona Halep a jucat un singur meci, in care a trecut de Marketa Vondrousova , scor 6-1, 6-3.