LIVE BLOG Turneul Campionilor | Thiem sau Goffin? ACUM, duelul pentru ultimul bilet de semifinale: belgianul are avantaj de un break, după ce a început partida la 0-3

Now *that s* how you seal the set... @David__Goffin takes the first set 6-4. How will Dominic Thiem respond? #NittoATPFinals pic.twitter.com/nLjx9PLWLR

— Tennis TV (@TennisTV) November 17, 2017

Thiem a vărsat sânge - s-a julit la genunchi, dar tot nu a fost de ajuns: ajunge cu întârziere la cele mai multe lovituri de rever, este ezitant pe serviciu şi are foarte multe ratări directe.

Austriacul a primit îngrijiri medicale la final de set.

16:40 Thiem rezistă. Întrerupe seria adversă cu game alb pe serviciu. Goffin va servi la 5-4.

16:37 David Goffin câştigă al cincilea game consecutiv. Thiem serveşte la 3-5 pentru a rămâne în set, însă procentajul la primul serviciu este doar de 41%.

16:35 Goffin trece la conducere, cu al patrulea game câştigat la rând, 4-3. Thiem trimite a treia dublă greşeală, este atacat de pe retur de belgian şi ratează decisiv cu dreapta.

Was #Thiem ever 3-0 up or was it just a collective hallucination? He loses four games in a row & has basically completely collapsed into a mass of errors. Down 3-4, he shrugs at his box. pic.twitter.com/cJpyZCi76K

— Live Tennis (@livetennis) November 17, 2017

16:28 David Goffin revine şi recuperează break-ul. S-a defectat reverul lui Thiem, dar şi serviciul, pentru că Goffin primeşte break-ul cadou, pe dublă greşeală. Vedem secvenţe din meciurile anterioare ale celor doi protagonişti la Nitto ATP Finals.

16:25 Goffin punctează pe tabelă. Serviciul bine plasat este cel care îl scoate din bucluc pentru moment.

16:22 Thiem rulează rapid game-urile. 3-0.

#Thiem s taken command of this one early as he consolidates for a 3-0 lead. Girlfriend @KikiMladenovic approves & applauds. pic.twitter.com/Jf5jPR3Z96

16:20 Thiem 2.0, Goffin 2-0. Dominic Thiem pare că iese pe teren cu acelaşi elan precum în meciul doi din grupă: câştigă primele trei puncte pe serviciu, este împins la egalitate, apoi reia seria de "consecutive". Apără lansarea şi reuşeşte imediat break alb/ Goffin este la fel de ezitant ca în meciul doi - scorul ia proporţii în defavoarea sa. Cu Dimitrov, a pierdut primele nouă game-uri în meci. Deocamdată, este 2-0 pentru Dominic.

16:05 Start joc! O2 Arena este pregătită pentru duelul Thiem - Goffin. Suntem încă în faza grupelor, dar practic acest meci este eliminatoriu, echivalentul unui sfert de finală.