Echipa națională de fotbal a ratat barajul de calificare la Euro 2020

Reprezentativa României a fost învinsă cu 2-1 în deplasare în Islanda și nu va mai participa la barajul care duce la Campionatul European, reprogramat pentru anul viitor.

Duelul de pe stadionul Laugardalsvöllur din Reykjavik s-a disputat într-o singură manșă, eliminatorie, și a început foarte prost pentru „tricolori”. Vedeta gazdelor – Gylfi Sigurdsson, legitimat la Everton, în Premier League, a deschis scorul în minutul 16 și l-a mărit diferența în minutul 35, după două erori ale defensivei selecționatei pregătite de Mirel Rădoi. Alex Maxim a redus din avantaj după pauză, dintr-un penalty obținut în urma unui fault în careu, și dictat după ce arbitrul a consultat reluările sistemului VAR. A fost și primul șut pe poartă al naționalei României. Tehnicianul primei reprezentative a început cu Alexandru Creţu închizător și cu Mario Camora în defensivă, fotbalistul lui CFR Cluj, de origine portugheză, fiind la prima lui selecție după ce a devenit cetățean român. După pauză, Rădoi a făcut trei schimbări: l-a trimis pe gazon pe Pușcaș în locul lui Alibec, iar Iancu și Ianis Hagi le-au luat locul lui Alex Mitriță și Ciprian Deac, care nu reușeau să le facă față masivilor apărători ai nordicilor. Islanda va juca acum la baraj cu Ungaria, care a câștigat cu 3-1 în deplasare în Bulgaria. Învingătoarea dintre islandezi și maghiari va evolua în Grupa C la Euro 2020, cu Olanda, Austria și Ucraina. Inițial, meciul din Islanda ar fi trebuit să se joace la 26 martie, însă din cauza pandemiei de Covid-19, a fost amânat pentru 4 iunie și apoi mutat din nou, în octombrie. „Tricolorii” mai pot ajunge la Euro prin Nations League, unde vor juca duminică, împotriva Norvegiei. De asemenea, Euro 2020 era programat iniţial între 12 iunie și 12 iulie, dar a fost amânat de UEFA pentru vara anului viitor, tot din cauza pandemiei. Competiția se va disputa pe 12 stadioane de pe continent, inclusiv în România. „Arena Naţională” din Bucureşti va găzdui 3 meciuri din Grupa C, din care puteau face parte și „tricolorii”. A 4-a partidă va fi una din optimile de finală ale turneului continental.