Din nou Messi. Barcelona - Atletico Madrid 1-0. Argentinianul s-a simţit rău în timpul meciului, dar a marcat după un penalty. Suarez, un nou meci foarte slab

ProSport pe iPhone

FC Barcelona s-a impus cu 1-0 în faţa lui Atletico Madrid, la capătul unui meci destul de închis. Suarez a făcut un nou joc slab. Singurul gol al partidei a fost marcat de Messi, după o lovitură de la 11 metri.

Atletico Madrid n-a prins cel mai fericit traseu în Cupa Regelui. În optimi, campioana Spaniei a fost nevoită să se bată pentru un loc în sferturi cu Real Madrid. După două meciuri excelente, trupa lui Simeone a reuşit să treacă în etapa următoare. Aici a dat însă peste celălalt colos al Spaniei, FC Barcelona, echipă în faţa căreia pierduse în campionat, în urmă cu două săptămâno, scor 3-1.

Meciul a debutat cu un entuziasm al oaspeţilor incomod pentru Barcelona. Uşor-uşor, jocul s-a temperat, iar Atletico a trecut la tactica prin care Diego Simeone a reuşit s-o ducă în elita fotbalului european. Oaspeţii au cedat mingea, dar organizarea arătată pe faza defensivă a fost din nou la superlativ. Atacurile Barcelonei au fost întâmpinate cu pressing sus, cu spaţii puţine între linii şi intrări la limita regulamentului.

17 - Marc-André ter Stegen has completed 17 passes in the 1st half, only three Atletico players have more than him. Bolt.

— OptaJose (@OptaJose) January 21, 2015

Cu toate acestea, Luis Suarez putea deschide scorul în minutul 36. Vigilenţa apărării lui Atletico a fost debusolată de pasa peste apărare dată de Rakitic, numai că Suarez a tras peste poartă, din 6 metri, cu un şut din prima. A fost cea mai mare ocazie a primei reprize şi un nou semn că Suarez nu s-a obişnuit cu noua echipă. Ca o paranteză, internaţionalul uruguayan parcă a uitat execuţiile care l-au făcut celebru până la transferul pe Camp Nou.

Early days but is Luis Suarez becoming the next Torres? 1. Excel at Liverpool 2. Sign for big club for a huge sum of money 3. Flop. Hard.

— 101 Great Goals (@101greatgoals) January 21, 2015

Din prima parte ar mai fi de notat starea medicală a lui Lionel Messi. Starul argentinian a avut un moment în care a lăsat impresia că va vomita, o problemă apărută des în cariera atacantului Barcelonei.