Cupa Davis | Fostele campioane Serbia şi Elveţia, eliminate după două zile. Doar 4 meciuri mai sunt nedecise în Grupa Mondială

Serbia, fără Novak Djokovic, a pierdut primele dueluri ale probei de simplu, dar şi meciul de dublu contra unei formaţii solide a Statelor Unite. Laslo Djere a fost învins de Sam Querrey, Dusan Lajovic a pierdut la limită cu John Isner, în tie-break-ul setului decisiv, iar echipa Ryan Harrison/Steve Johnson a revenit după ce a cedat primul set în faţa perechii Nikola Milojevic/Miljan Zekic, scor 6-7(3), 6-2, 7-5, 6-4.

Vedetele Roger Federer şi Stanislas Wawrinka nu au făcut deplasarea în Kazahstan, fapt pentru care Elveţia nu a avut nicio şansă în prima manşă a Grupei Mondiale. Echipa Kazahstanului a fost prima calificată în sferturi, după ce Timur Khabibulin şi Aleksandr Nedovyesov au adus al treilea punct consecutiv pentru echipa lor, trecând sâmbătă în cinci seturi de Marc-Andrea Huesler şi Luca Margaroli, scor 6-4, 6-4, 3-6, 6-7(5), 6-3.

Germania a reuşit surpriza în deplasarea din Australia, scor 3-1, în timp ce Italia a trecut cu acelaşi scor de Japonia, într-un meci disputat în "Ţara Soarelui Răsare". În ziua de duminică au mai rămas de disputat partidele Spania - Marea Britanie (2-1), Belgia - Ungaria (2-1), Franţa - Olanda (2-1) şi Croaţia - Canada (2-1). Franţa este campioana en-titre a competiţiei inter-ţări din tenisul masculin.