Cosmin Moti se va retrage la sfarsitul acestui sezon! Ce urmeaza pentru fostul jucator al lui Dinamo  |

Aflat de 9 ani in Bulgaria, la Ludogoret, echipa alaturi de care a scris a doua cea mai importanta poveste a fotbalului de la sudul Dunarii, dupa Cupa Mondiala din 1994, Cosmin Moti va lasa in urma o cariera plina de momente speciale.

Moti a evoluat in doar 16 meciuri in acest sezon, iar antrenorul Valdas Dambrauskas, care nu l-a mai convocat in prima echipa din data de 3 martie, cand a evoluat cu Tsarsko Selo, in Cupa Bulgariei, meci in care a oferit si o pasa de gol.

Potrivit jurnalistilor de la SportLive, dupa retragere, romanul va ocupa o functie de conducere in cadrul clubului bulgar.

In 9 ani petrecuti in Bulgaria, Moti a marcat 37 de goluri si a oferit 15 pase decisive, in 299 de meciuri. Crescut de Craiova, pentru care a bifat 20 de meciuri, Moti este o emblema si pentru suflarea dinamovista, jucand de 219 ori pentru alb-rosii.

Cu siguranta, cel mai emblematic moment din cariera fundasului ramane playoff-ul Ligii Campionilor din 2014. Atunci Ludogoret o intalnea pe FCSB. In tur, echipa lui Becali s-a impus cu scorul de 1-0, insa bulgarii au intors rezultatul si au trimis meciul in prelungiri.

In minutul 119, Stayanov, portarul lui Ludogoret, a fost eliminat. Gazdele nu ai aveau schimbari valabile, astfel ca un jucator de camp a trebuit sa intre in poarta. Moti a ales sa intre, mai ales din cauza rivalitatii dintre el si FCSB.

Acesta a aparat doua lovituri de la 11 metri, executate de Cornel Rapa si Paul Pirvulescu si i-a calificat in premiera pe bulgari in grupele Champions League. Dupa meci, clubul a decis ca o tribuna a stadionului din Razgrad sa ii poarte numele.

A jucat la doua turnee finale cu Romania

Cosmin Moti a fost in lotul Romaniei la Campionatele Europene din 2008 si 2016, insa nu a bifat minute. A adunat 15 prezente, in total, pentru selectionata.

"Mi-as fi dorit sa am mai multe meciuri la nationala, dar asta a fost conjunctura, atat s-a putut. Cu un ochi rad si cu altul plang, am fost la doua turnee finale, dar, din pacate n-am jucat niciun minut", spunea Moti la Telekom Sport.