Baschet: NBA - Victorie cu emoții pentru campioana Golden State Warriors

Golden State Warriors, campioana en titre a Ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), a avut nevoie de prelungiri pentru a câștiga partida cu formația Denver Nuggets, în fața căreia s-a impus cu scorul de 111-108, sâmbătă seara.

Starul lui Warriors, Stephen Curry, revenit după o accidentare la tibia stângă, a jucat doar o jumătate de repriză, fiind menajat, însă cel care a salvat onoarea gazdelor a fost Draymond Green, autorul a 29 de puncte, 17 recuperări, 14 pase decisive și 4 recuperări pentru Golden State, care a înregistrat cu această ocazie a 34-a victorie consecutivă pe teren propriu.

Tot 29 de puncte a reușit și marea vedetă a NBA, LeBron James, pentru echipa sa, Cleveland Cavaliers, care a dispus în fața propriilor suporteri, cu 104-79, de Orlando Magic.