Stiri de ultima ora

Trei teatre din Transilvania, nominalizate la Cel mai bun spectacol la Gala UNITER de la Târgu Mureș

Trei teatre din Transilvania, nominalizate la  Cel mai bun spectacol  la Gala UNITER de la Târgu Mureș
Cultura
Trei teatre din Transilvania, din Sfântu Gheorghe, Sibiu și Cluj Napoca, au fost nominalizate la categoria Cel mai bun spectacol la cea de-a XXII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, care se va desfășura luni seara, la Palatul Culturii din Târgu Mureș.

Teatrul Național "Radu Stanca" din Sibiu

Pentru a cea de-a XXII-a ediție a Galei Premiilor UNITER organizată de Uniunea Teatrală din România, Consiliul Județean Mureș, Televiziunea Română, Teatrul Național Târgu Mureș, alături de Ministerul Culturii și Primăria municipiului Târgu Mureș, juriul alcătuit din criticii de teatru Andreea Dumitru, Sebastian-Vlad Popa și Ionuț Sociu a stabilit nominalizările la premiile pentru Cel mai bun spectacol, Cel mai bun regizor, Cel mai bun scenograf, Cel mai bun actor în rol principal, Cea mai bună actriță în rol principal, Cel mai bun actor în rol secundar, Cea mai bună actriță în rol secundar, Critică teatrală, Teatru radiofonic, Teatru TV și Debut.

Potrivit președintelui UNITER, Ion Caramitru, cel de-al doilea juriu, care va delibera la Târgu Mureș, cu două-trei ore înainte de Gală, va hotărî câștigătorul, în sensul că va include numele acestuia într-un plic sigilat, care va fi deschis doar pe scenă.

Astfel, pentru Cel mai bun spectacol sunt nominalizate: Hamlet  de W. Shakespeare, regia László Bocsárdi, Teatrul Tamási Áron Sfântu Gheorghe, Maestrul și Margareta , după Mihail Bulgakov, regia Zoltán Balász, coproducție Teatrul Național Radu Stanca Sibiu și Teatrul Maladype Budapesta și Victor sau copiii la putere  de Roger Vitrac, regia Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj.

Pentru Cel mai bun regizor au fost nominalizați Zoltán Balázs pentru spectacolul  Maestrul și Margareta , Teatrul Național Radu Stanca Sibiu, László Bocsárdi pentru spectacolul  Hamlet ,  Teatrul Tamási Áron Sfântu-Gheorghe și Silviu Purcărete pentru spectacolul  Victor sau Copiii la putere , Teatrul Maghiar de Stat Cluj.

La categoria Cel mai bun scenograf : József Bartha  pentru scenografia spectacolului  Hamlet , Teatrul Tamási Áron Sfântu-Gheorghe, Dragoș Buhagiar pentru scenografia spectacolului  Ce nemaipomenită aiureală , Teatrul Național Cluj și Velica Panduru și Zoltán Balázs pentru scenografia spectacolului  Maestrul și Margareta , Teatrul Național Radu Stanca Sibiu.

Pentru Cel mai bun actor în rol principal sunt nominalizați László Mátray pentru rolul principal din spectacolul  Hamlet , Teatrul Tamási Áron Sfântu-Gheorghe, Cornel Răileanu pentru rolul Personajul din spectacolul  Ce nemaipomenită aiureală , Teatrul Național Cluj și Marius Turdeanu pentru rolul Maestrul din spectacolul  Maestrul și Margareta , Teatrul Național Radu Stanca Sibiu.

La Cea mai bună actriță în rol principal sunt nominalizate Alexandra Fasolă pentru rolul titular din spectacolul  Yentl , Teatrul Evreiesc de Stat București, Mariana Mihu pentru rolul Woland din spectacolul  Maestrul și Margareta , Teatrul Național Radu Stanca Sibiu și Rodica Negrea pentru rolul titular din spectacolul  Mutter Courage , Teatrul Mic București.

La categoria Cel mai bun actor în rol secundar sunt nominalizați Zsolt Bogdán pentru rolul Charles Paumelle din spectacolul  Victor sau Copiii la putere , Teatrul Maghiar de Stat Cluj, Valer Dellakeza pentru rolul Tót din spectacolul  Familia Tót , Teatrul Național Marin Sorescu Craiova și Tibor Pálffy pentru rolul Claudius din spectacolul  Hamlet , Teatrul Tamási Áron , Sfântu Gheorghe.

Pentru Cea mai bună actriță în rol secundar , Csilla Albert pentru rolul Esther din spectacolul  Victor sau Copiii la putere , Teatrul Maghiar de Stat Cluj, Nicoleta Hâncu pentru rolul Elmire, soția lui Orgon din spectacolul  Tartuffe , Teatrul Metropolis București și Romanița Ionescu pentru rolurile Mara, Mama Marei, Psiholog și Prezentator TV din spectacolul  Profu de religie  de Mihaela Michailov, Teatrul Național Marin Sorescu Craiova.

La categoria Critică teatrală sunt nominalizați Cristina Modreanu, Mircea Morariu și Iulia Popovici.

Pentru Teatru radiofonic s-au făcut nominalizările pentru Anița Nandriș-Cudla cu  Amintiri din viață și 20 de ani în Siberia , regia artistică Petru Hadârcă, producție a Societății Române de Radiodifuziune, Belvedere  de Ana-Maria Bamberger, adaptarea radiofonică și regia artistică Cezarina Udrescu, producție a Societății Române de Radiodifuziune și Două nuvele de Mihail Bulgakov:  Ștergarul cu cocoș  și Beregata de oțel , dramatizarea radiofonică și regia artistică Diana Mihailopol, producție a Societății Române de Radiodifuziune.

La Categoria Teatru TV au fost nominalizate Hedda Gabler , regia artistică Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune, Efectul Genovese , regia artistică Jon Gostin, producție a Societății Române de Televiziune și O noapte furtunoasă , regia artistică Mihai Manolescu, producție a Societății Române de Televiziune.

Pentru Debut sunt nominalitați Delu Lucaci pentru rolul Agnes din spectacolul  Prăpădul , Teatrul Național Vasile Alecsandri Iași, Lucia Mărneanu și Leta Popescu pentru spectacolul  Parallel , coproducție GroundFloor Group și ColectivA, Cluj-Napoca și Erwin Șimșensohn pentru regia spectacolului  Yentl , Teatrul Evreiesc de Stat București.

Senatul UNITER va acorda în cadrul Galei Premiilor UNITER de la Târgu Mureș premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale.

Potrivit site-ului UNITER, premiul de excelență îi este acordat lui Victor Rebengiuc, "Premiul pentru întreaga activitate" va fi decernat actorului Petru Ciubotaru, actriței Virginia Itta Marcu, regizorului Mihai Mănuțiu, scenografei Anca Pâslaru, criticului și istoricului teatrala Zeno Fodor.

În cadrul Galei UNITER vor mai fi acordate și o serie de premii speciale: Premiul special jurnalistei și traducătoarei Raluca Rădulescu, pentru contribuția la redimensionarea într-un discurs contemporan a unei cărți fundamentale pentru practica și teoria teatrală: K S Stanislavski— Munca actorului cu sine însuși; Premiul special pentru teatru-dans: Andreei Gavriliu și lui Ștefan Lupupentru  Zic-Zac ,spectacol de teatru-dans de Andreea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, cu Andreea Gavriliu, Ștefan Lupu și Gabriel Costin; Premiul special pentru teatru-document: Gianinei Cărbunariu, pentru spectacolul-studiu Tipografic majuscul , coproducție dramAcum și Festivalul Internațional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon.
www.agerpres.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus