Stiri de ultima ora

Gala premiilor Administraţiei Fondului Cultural Naţional 2019 are loc pe 14 ianuarie

Gala premiilor Administraţiei Fondului Cultural Naţional 2019 are loc pe 14 ianuarie
Cultura




Cea de a V-a ediţie a Galei Premiilor Administraţiei Fondului Cultural Naţional 2019 se va desfăşura pe 14 ianuarie, în ajunul Zilei Culturii Naţionale, informează un comunicat de presă transmis, marţi, AGERPRES de AFCN.



Organizat în parteneriat cu Institutul Francez din România, evenimentul va avea loc, începând cu ora 19,00, la Sala "Elvire Popesco".



Juriul care a decis nominalizaţii ediţiei este compus din Mihaela Cîrjan - Asociaţia Actorilor Romi /Giuvlipen (Bucureşti), Ovidiu Daneş - Fundaţia Dala (Sibiu/Bucureşti), Mara Mărăcinescu - Asociaţia Punctart (Bucureşti), Timotei Nădăşan (Cluj-Napoca), Alina Negru - Asociaţia REcult (Timişoara), Ozana Nicolau - Asociaţia Art Revolution (Bucureşti), Laura Orlescu - One World Romania (Bucureşti) şi Dumitru Rusu - Asociaţia Birou pentru Artă şi Cercetare Urbană (Bucureşti).



La categoria Premiul pentru rezistenţă în Cultură, care se acordă unei organizaţii care continuă să-şi desfăşoare activitatea de peste 10 ani, nominalizările sunt: Asociaţia Centrul pentru cultură contemporană "Club Electroputere Craiova"; Asociaţia Jumătatea Plină; Asociaţia Simultan; Federaţia Fabrica de Pensule; Fundaţia Cartea Călătoare.



Pentru Premiul pentru activitate culturală în relaţie cu spaţiul public, acordat unei iniţiative de activare a spaţiului public care valorizează memoria colectivă şi redefineşte identitatea locului, au primit nominalizări Asociaţia culturală AltIaşi - Iaşi Multicultural App; Asociaţia Ivan Patzaichin - Mila 23 - Apele Unite ale României - confluenţe de patrimoniu natural şi cultural; Asociaţia PRIN BANAT - "Heritage of Timişoara" - Elisabetin; Asociaţia Română pentru Cultură, Educaţie şi Normalitate - ARCEN - Via Bucureşti; Fundaţia pentru Arhitectură şi Urbanism "Simetria" - Parcuri istorice 360.



Nominalizări la categoria Premiul pentru incluziune socială şi dialog intercultural, acordat pentru o iniţiativă care a implicat grupuri minoritare şi/sau categorii defavorizate, au primit Asociaţia Centrul pentru Studierea Modernităţii şi a Lumii Rurale - Buletin de Telciu. Platformă rurală de educaţie prin cultură; Asociaţia culturală Moldavia - InZIDerabilii; Asociaţia O2G - I.A.R. - Istorii Alternative în România; Asociaţia PARADAIZ - American Gypsy; Asociaţia Vanner Collective - Monster.



Câştigătorul Premiului pentru antreprenoriat cultural, acordat unei organizaţii care a derulat proiecte culturale sustenabile şi a promovat potenţialul acestora de generare de venituri, va fi ales dintre Asociaţia CRIES - Centrul de Resurse Pentru Iniţiative Etice şi Solidare, Timişoara; Asociaţia Dance Spot, Bucureşti; Asociaţia Centrul Multimedia Teatru Fix, Iaşi; Asociaţia Fapte, Cluj-Napoca; Asociaţia Unteatru, Bucureşti.



La categoria Premiul pentru comunicare şi mediere culturală, acordat unui proiect care a vizat promovarea rolului culturii în modelarea societăţii, formarea şi/sau dezvoltarea de categorii noi de public, câştigătorul va fi ales dintre Asociaţia Antistatic - Portrete de Cartier; Asociaţia Cultură'n Şură - Teatru de vară la ţară; Asociaţia Minitremu - Opţional de Artă Contemporană; Centrul de Cercetări Culturale şi Sociale "Romane Rodimata" - Deportarea romilor în Transnistria; Reţeaua Naţională a Muzeelor din România - Curatorii de minuni.



La Premiul pentru activitate interdisciplinară, acordat unei iniţiative care a implicat colaborarea dintre artişti şi/sau specialişti din diverse domenii creative, au primit nominalizări Asociaţia Culturală Contrasens - TMcult; Asociaţia culturală Solitude Project - Imagine Human; Asociaţia Developing Art - Nu o lua personal; Asociaţia Nucleu OOOO - Spam - platforma online de promovare a artei digitale în România; Asociaţia UNDA - TechnoTransa.



Nominalizări la categoria Premiul pentru activarea patrimoniului imaterial, acordat unei iniţiative care a adus în actualitate şi a făcut relevant pentru societatea contemporană patrimoniul imaterial, punându-i în valoare resursele identitare, au primit Asociaţia Culturală pentru Educaţie prin Artă - La anul (şi la mulţi ani); Asociaţia Scriitorilor pentru Copii şi Adolescenţi "De Basm" - Caravana Nes(u)puselor; Asociaţia Salonul de proiecte - Arhiva fotografică: memorie şi cercetare; Centrul de fotografie documentară - Realităţi posibile; Societatea de Studii Istorice din România - Eternity143.



Câştigătorul Premiului pentru soluţii inovatoare în promovarea patrimoniului, acordat unei iniţiative care contribuie la promovarea patrimoniului cultural prin activarea creaţiei contemporane, a noilor medii şi/sau prin activarea participativă, va fi ales dintre Asociaţia ARCHE - Patrimoniul cultural prin obiectiv; Asociaţia Arhitectură. Restaurare. Arheologie - Adoptă o Casă la Roşia Montană; Asociaţia Gaspar, Balthasar & Melchior - Ţigăneşti-Piscu-Ţigăneşti - pe firul istoriei dus şi întors; Asociaţia Igloo - Habitat şi Arhitectură - Bucureşti: Modernism Art Deco 2.0; Asociaţia Letea în UNESCO - Chemarea la clacă; Şcoala de vară pentru arte şi meşteşuguri deltaice 2019.



Pentru Premiul pentru promovarea culturii române în lume, acordat unei iniţiative care a activat colaborări şi parteneriate internaţionale şi a prilejuit întâlnirea publicului internaţional cu artişti/producţii artistice din România, au primit nominalizări Asociaţia 4Culture - eXplore Festival; Asociaţia culturală Notes&Ties - Cluj International Music Competition; Asociaţia Secţia de Coregrafie - dans::danse; Asociaţia Tangaj Dance - Bucharest International Dance Film Festival; Institutul Prezentului - 24 de argumente: O perspectivă asupra artei româneşti la începutul anilor '70.



Nominalizări la categoria Premiul pentru management cultural, acordat unei persoane care a contribuit prin activitatea depusă la demararea unui proiect important pentru creaţia contemporană şi pentru comunitatea artistică şi/sau la crearea unei structuri de referinţă, au primit Mihai Mihalcea; echipa managerială Tranzit.ro (Raluca Voinea, Lidia Pancu, Attila Tordai); Cristina Modreanu; Andrei şi Andreea Grosu; Diana Marincu.



Câştigătorul Premiului pentru soluţii inovatoare în promovarea culturii scrise, premiul special care se acordă în 2019 pentru proiecte menite să stimuleze apetitul pentru lectură, pentru explorarea, înţelegerea şi interpretarea textului scris, va fi decis dintre Asociaţia Arta nu muşcă - Tramvaiul Poeziei; Asociaţia Fala Portugues! - Faţă/Verso; Asociaţia inCAP - Iniţiative în Cinematografie şi Arte Performative - Prezent! Cort de lectură la Petrila; Asociaţia Vis-a-Vis - Lectoriada; Fundaţia Ştefan Câlţia - Sounds like a book. AGERPRES/(AS - autor: Petronius Craiu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)



 



Foto: (c) AFCN / Facebook 





www.agerpres.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus