Campionatul Mondial de Raliuri: Ott Tanak câștigă etapa din Marea Britanie. ...

Auto
Campionatul Mondial de Raliuri: Ott Tanak câștigă etapa din Marea Britanie. Petter Solberg se impune în categoria WRC 2

Publicat Luni, 07.10.2019 de Cornel Șocariciu, Foto: RedBull

1 2 3 4 5 6 7

Estonianul Ott Tanak a câștigat etapa din Mondialul de Raliuri desfășurată în Marea Britanie. Petter Solberg, campion mondial în 2003, a concurat pentru ultima oară într-o etapă de WRC și s-a impus în categoria WRC 2. Totodată, Kalle Rovanpera se impune în cadrul WRC 2 Pro și câștigă campionatul cu două etape înainte de finalul sezonului.

Weekend-ul care tocmai s-a încheiat a fost unul plin pentru pasionații de motorsport. Aceștia au putut urmări etapa de WRC (Campionatul Mondial de Raliuri) din Marea Britanie. Anul acesta, concurenții au avut de parcurs 313 kilometri de probe speciale.

La finalul celor 22 de teste cronometrate, estonianul Ott Tanak (Toyota) a avut cel mai bun timp, reușind să își treacă în cont a șasea victorie a sezonului. Pe locul secund al întrecerii din Marea Britanie s-a clasat Thierry Neuville (Hyundai), în timp ce podiumul a fost completat de Sebastien Ogier (Citroen), actualul campion mondial.