Stiri de ultima ora

”Pierduți în teleșcoală”. Rareș Năstase: ”Elevii noștri au pierdut contactul cu școala”

”Pierduți în teleșcoală”. Rareș Năstase: ”Elevii noștri au pierdut contactul cu școala”
Actualitate
Astăzi, de la ora 18:00, emisiunea „România, te iubesc!” revine cu o nouă ediţie. 

  Veţi vedea un reportaj despre şcoala în pandemie, despre un sistem centrat mai degrabă pe elite și pe elevii care fac meditații, în timp ce restul clasei acumulează lipsuri. Materialul a fost realizat de colegul nostru, Rareş Năstase, care a fost invitat în stuidioul Știrilor Pro TV ale dimineții. El a explicat de ce se numește această campanie ”Pierduți în teleșcoală”.

”S-a numit pierduți în teleșcoală pentru că am simțit, filmând în multe zone din țară, că elevii noștri au pierdut contactul cu școala. Acum, sunt multe motive. Este clar că această criză pandemică, durează de mai bine de un an, a afectat toate domeniile, însă eu cred că poate cel mai mult și-a pus amprenta și-și pune amprenta asupra educației. Este un domeniu la care efectele nu se văd imediat, efectele pandemiei, dar atât specialiștii din domeniul educației, cât și profesorii pe care i-am întâlnit în școli, de la sat sau de la oraș, mi-au spus același lucru, că pandemia aceasta va arăta niște efecte deloc plăcute în câțiva ani, nu acum” - spune Rareș Năstase.      
stirileprotv.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus