Wimbledon şi poveştile din iarbă. „Setul de Aur“, unic în istoria turneelor de Mare Şlem

Iaroslava Şvedova a reuşit o performanţă unică pe 30 iunie 2012, la Wimbledon. Foto: Gulliver / Getty Images

În urmă cu exact opt ani, Iaroslava Şvedova a reuşit o performanţă nemaivăzută până atunci în tenisul feminin, câştigând toate punctele în primul set al partidei cu italianca Sara Errani, în turul trei la Wimbledon 2012.

Şvedova şi-a adjudecat primele 24 de puncte ale partidei, în 15 de minute, pentru un 6-0 curat, ce poartă numele de „set de aur“ (n.r. - golden set, în limba enlgeză). Aflată pe locul 65 în clasamentul mondial la vremea respectivă, Şvedova era pe cale de a furniza şi o surpriză pe tablou, având-o ca adversară pe favorita 10, finalistă cu doar câteva săptămâni înainte la Openul Francez.