Un nou eşec pentru Poli Iaşi în Antalya. Andrei Burlacu a devenit noul golgheter al echipei lui Flavius Stoican

Poli Iaşi a încheiat cu un nou eşec stagiul de pregătire din Antalya, 1-2 (1-1) cu formaţia macedoneană de primă ligă FC Shkupi. Macedonenii au deschis scorul în minutul 6, dar Andrei Burlacu a restabilit egalitatea în minutul 18, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Bosoi. Andrei Burlacu, mijlocaş adus sub formă de împrumut de la U Craiova în această iarnă, a devenit astfel golgheterul echipei ieşene în Turcia, cu două reuşite.

În repriza secundă, deşi a evoluat în formula de bază, Poli nu a mai reuşit să înscrie. Au făcut-o în schimb cei de la Shkupi, care au punctat decisiv în minutul 60, dintr-un penalty acordat după un fault comis de Frăsinescu. Iaşiul a avut şansa egalării pe final, prin Moussa şi Qaka.

Antrenorul Flavius Stoican a folosit câte o formulă de echipă în fiecare repriză, astfel: Mino - Bosoi, Mihalache, Popescu, Panţîru - Mihăescu, Chelaru - Burlacu, Zaharia, Orti - Enoh (repriza I), respectiv Mino (61 Târnovanu) - Galego, Gardoş (80 Cracea), Frăsinescu (70 Rus), Sin - Qaka, Cioinac - Platini, Flores, Patrick Petre (70 Ştefanovici) - Moussa (repriza a II-a).

Portarul Denis Rusu a efectuat antrenament separat, în timp ce Kizito, Bădic şi Danale au fost menajaţi din motive medicale.

Acesta a fost ultimul amical al Politehnicii în Antalya, ieşenii urmând să revină acasă în cursul serii de joi, 24 ianuarie.

Meciurile amicale disputate de Poli Iaşi în Antalya:

Poli Iaşi – Korona Kielce (Polonia, Liga 1) 0-3Poli Iaşi – Estheglal (Iran, Liga 1) 2-1 (goluri Burlacu-penalty şi Laurenţiu Rus)Poli Iaşi – Dyosgyor (Ungaria, Liga 1) 1-2 (gol Florin Gardoş)Poli Iaşi – Dinamo Zagreb (Croaţia, Liga 1) 0-2Poli Iaşi – Shkupi (Macedonia, Liga 1)  1-2 (gol Burlacu)