Trei românce sunt pe tabloul principal al turneului WTA de la Roma, după calificarea Irinei Begu. Ce adversare vor avea Simona Halep și Mihaela Buzărnescu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (28 ani, 96 WTA) s-a calificat pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 3.452.538 dolari, duminică, după ce a învins-o pe Monica Puig din Porto Rico (25 ani, 62 WTA) în ultimul tur al calificărilor, cu 6-2, 6-4.

Irina Begu / FOTO: Jimmie48Tennis/WTA Romania

Irina Begu  a obţinut victoria într-o oră şi 28 de minute, fără ca adversara sa, campioana olimpică en titre Monica Puig, să aibă vreo șansă de break.

Begu o conduce acum pe  Puig cu 3-0 în meciurile directe, după ce a mai învins-o  în 2016, la Charleston în optimi şi la Florianopolis în semifinale.

Begu şi-a asigurat un cec de 7.879 euro şi 31 de puncte WTA.

În turul precedent al calificărilor, Begu a învins-o pe australianca Daria Gavrilova (25 de ani, 57 WTA), cu scorul de 7-6 (1), 2-6, 6-2,

Pe tabloul principal la Foro Italico au intrat direct doar două românce:  Simona Halep, a treia favorită, care va intra în turul secund, contra unei cehoaice, Marketa Vondrousova sau Barbora Strycova, şi Mihaela Buzărnescu, programată să joace în turul întâi împotriva letonei Jelena Ostapenko.

Simona Halep a jucat două finale consecutive la Roma, în 2017 și 2018, de fiecare dată învinsă de ucraineanca Elina Svitolina. În 2017, , după ce în setul al doilea, la scorul de 5-2, s-a împiedicat și și-a scrântit glezna dreaptă. În 2018, a pierdut finala în două seturi , 6-0, 6-4.