Rugby: Bordeaux cu Vadim Cobîlaș se desprinde în frunte în Franța

Union Bordeaux Begles (UBB) s-a desprins la opt puncte în fruntea campionatului de rugby al Franței, TOP 14, după victoria împotriva lui Castres. În Anglia, liderii Exeter Chiefs au pierdut in extremis, iar Guinness Pro 14 Leinster continuă neînfrântă.

UBB a trebuit să muncească din greu pentru această victorie pe teren propriu, 26 - 24, în care oaspeții au condus până în minutul 30 cu 12 - 6 și au câștigat la eseuri marcate cu 4 - 2.  Ca de obicei, pe post de pilier dreapta a jucat la UBB inamovibilul internațional moldovean, Vadim Cobîlaș, care anul acesta împlinește 37 de ani și este considerat printre cei mai buni purtători ai tricoului cu numărul 3 din Top 14.  UBB a profitat de eșecul lui Lyon, a doua clasată, care a pierdut în deplasare, 16 - 30 la Brive, ca și alte două echipe "mari" - campionii Stade Toulousain învinși la Bayonne, 10 - 20, și Montpellier, care au pierdut, 15 - 19 la Pau (cu Atila Septar pe post de aripă). În schimb, Clermont Auvergne s-a impus clar la Agen, 32 - 15, iar Racing 92 Paris a realizat scorul rundei a 17-a pe terne propriu, 49 - 0 cu La Rochelle. Duminică după amiază se joacă meciul Toulon - Stade Francais.  În clasament pe primul loc se află Bordeaux cu 61 de puncte, urmată de Lyon cu 53 și Racing 92 cu 46.  Exeter - înfrângere în prelungiri  În Gallagher Premiership, campionatul Angliei, liderii Exeter Chiefs au pierdut cu 30 - 34 la Londra, în fața Harlequins, printr-un eseu de penalizare în prelungiri, după prăbușirea repetată a grămezilor ordonate la cinci metri de propriul but.