Stiri de ultima ora

România, lovitură cruntă: Cel mai în formă atacant ratează meciurile cu Suedia şi cu Feroe. Cine îl va înlocui

România, lovitură cruntă: Cel mai în formă atacant ratează meciurile cu Suedia şi cu Feroe. Cine îl va înlocui
Sport
România va juca la 23 şi 26 martie primele două partide din preliminariile Euro 2020. Din păcate, după Vlad Chiricheş (Napoli), selecţionerul Cosmin Contra a mai pierdut un posibil titular.

Problemele se înmulţesc pentru Cosmin Contra înaintea partidelor cu Suedia de la Stockholm (23 martie) şi cu Feroe de la Cluj (26 martie).

După ce l-a pierdut pe Vlad Chiricheş, Contra a aflat, astăzi, că golgheterul campionatului, George Ţucudean (CFR Cluj), s-a accidentat la antrenamentul de dimineaţă al formţaiei sale. Drept urmare, Ţucudean a ratat atât partida din această seară cu Viitorul din play-off, cât şi „dubla“ naţionalei.

Potrivit Federaţiei Române de Fotbal (FRF), Ţucudean a suferit o leziune musculară la nivelul coapsei posterioare drepte, accidentare care necesită o perioadă de recuperare în jur de o lună de zile.

În locul lui Ţucudean, Cosmin Contra l-a convocat pe Andrei Ivan, jucător care ar fi trebuit să se alăture naţionalei U21 pentru cantonamentul din Spania.

Tricolorii se reunesc la Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia începând de duminică, atunci când o parte dintre jucători vor participa la o primă şedinţă de pregătire.

Lotul României pentru meciurile cu Suedia şi cu Feroe:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)

Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj, 7/1), Romario Benzar (FCSB, 14/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Cristian Ganea (Numancia, 5/0), Nicuşor Bancu (U Craiova 1948 CS, 7/0)

Mijlocaşi: Tudor Băluţă (FC Viitorul, 3/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 1/0), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5), Ciprian Deac (CFR Cluj, 18/3)

Atacanţi: George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0)

Programul grupei F

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)

26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)

7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)

10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)

8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La Euro 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.
adevarul.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus