Roger Federer, eșec în primul meci la Turneul Campionilor

Roger Federer a debutat cu stângul la Turneul Campionilor de la Londra, marele campion elvețian fiind învins în două seturi, scor 5-7, 5-7, de Dominic Thiem. Fedex a plătit scump factura pentru game-urile de serviciu slabe din finalurile de set, iar Dominic a profitat și s-a impus după un meci de o oră și 40 de minute. Novak Djokovic, numărul doi mondial, a debutat cu o victorie clară, 6-2, 6-1 cu italianul Matteo Berrettini, tot ieri, în Grupa Bjorn Borg a Turneului Campionilor de la Londra. Djokovic (32 ani) s-a impus după doar 63 de minute în faţa numărului opt mondial (23 ani), care a comis prea multe erori neforţate. Aceasta a fost prima confruntare dintre cei doi.  Kristina Mladenovic şi Caroline Garcia au adus Franţei, în proba de dublu, punctul victoriei din meciul cu Australia (3-2), disputat în finala competiţiei feminine de tenis pe echipe Fed Cup, care s-a desfăşurat la Perth, în Australia. Mladenovic şi Garcia au învins, duminică, cu 6-4, 6-3 perechea australiană Ashleigh Barty/Samantha Stosur în partida decisivă de dublu. Franţa a câştigat al treilea său trofeu în Fed Cup după cele din 1997 şi 2003, în timp ce Australia rămâne cu 7 titluri, ultimul datând din 1974.  CFR Cluj, liderul Ligii I, a remizat, duminică seară, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Dinamo, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I. Dinamo a ratat șansa să se apropie de locurile de play-off. Acest rezultat de egalitate o duce la 21 de puncte, fiind în acest moment la cinci lungimi de locul șase, Gaz Metan Mediaș.  Federaţia Română de Fotbal a anunţat ieri pe site-ul oficial, că partida primei reprezentative cu Suedia, de vineri de pe Arena Naţională, se va juca cu casa închisă. Echipa lui Cosmin Contra va fi încurajată de 50.000 de suporteri la meciul decisiv pentru calificatea la Euro 2020. "Vom fi 50.000 de români pe Arena Națională, vineri, să încurajăm tricolorii! Aproape 10.000 de copii vor beneficia de acces gratuit, în Family Zone și în sectoarele dedicate școlilor de fotbal și academiilor!", s-a anunțat pe site-ul celor de la Casa Fotbalului. România va întâlni Suedia, vineri, de la ora 21.45, pe Arena Naţională, în penultimul meci pe care îl va juca în Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020.  CSM Bucureşti a fost învinsă fără drept de apel de echipa daneză Team Esbjerg, cu scorul de 25-21 (13-12), duminică, în Sala Polivalentă "Ioan Kunst-Ghermănescu" din Capitală, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. Vicecampioana României a suferit prima înfrângere din grupă, după ce câştigase meciul tur, din Danemarca, la diferenţă de două goluri, cu 24-22. Sâmbătă, Rostov pe Don a învins în deplasare echipa poloneză MKS Perla Lublin cu 30-20. În clasament, Rostov pe Don ocupă primul loc, cu 7 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 7 puncte, Esbjerg, 6 puncte, MKS Perla Lublin, 0 puncte. Primele trei clasate s-au calificat în grupele principale. Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 16 noiembrie, Rostov - CSM Bucureşti, respectiv 17 noiembrie, Esbjerg - MKS Perla Lublin.  Echipa SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 31-28, de formaţia Bietigheim, într-un meci din grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin. În ultima etapă a grupelor, SCM Râmnicu Vâlcea va întâlni formaţia Brest Bretagne, la 16 noiembrie, pe teren propriu. Clasamentul grupei C: 1. Brest Bretagne – 10 puncte, 2. Buducnost – 6 puncte, 3. SCM Râmnicu Vâlcea – 2 puncte, 4. Bietigheim – 2 puncte. Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale, unde se va lupta pentru sferturile de finală şi, ulterior, Turneul Final Four, programat în 9-10 mai 2020, la Budapesta.