Probleme pentru o mare rivală şi o bună prietenă a Simonei Halep. E una dintre principalele candidate la trofeul de la Wimbledon, dar prezenţa ei nu mai este sigură. Anunţul de ultimă oră despre accidentare

Dublă campioană la Wimbledon, Petra Kvitova, o mare rivală dar şi o bună prietenă a Simonei Halep , a fost nevoită să renunţe la disputarea singurului turneu pregătitor înainte de întrecerea de la All England Clubs. Sportiva din Cehia şi-a anunţat retragerea de la Birmingham, turneu pe care l-a câştigat în ultimele două sezoane.

Turneul de la Birmingham începe pe data de 16 iunie. Într-un mesaj postat pe reţelele de socializare, Kvitova şi-a motivat retragerea. "Din păcate, Birmingham-ul este prea aproape, dar muncesc pe rupte pentru a reveni cât mai repede. Pumnii strânşi să fiu gata pentru Wimbledon", a transmis campioana din 2011 şi 2014 a celui mai prestigios dintre cele patru turnee de Mare Şlem.

Petra Kvtiova ocupă, în prezent, locul 5 în clasamentul mondial, după ce a jucat finală la Australian Open şi a avut şansa matematică de a urca pe prima poziţie în lume. Ultimul turneu disputat de Kvitova a fost Premier 5-ul de la Roma, încheiat cu abandon în optimi în faţa Mariei Sakkari (Grecia).