Miriuţă, punct ochit, punct lovit în Copou! Hermannstadt a obţinut o remiză in extremis pe terenul lui Poli Iaşi

Poli Iaşi nu a reuşit decât un egal pe teren propriu cu FC Hermannstadt , scor 1-1 (0-0), şi a ratat şansa de a se salva matematic de la retrogradare cu trei runde înainte de finalul sezonului. Chiar dacă a avut în teren jumătate de echipă proaspătă, mai mulţi titulari fiind menajaţi în etapa intermediară de la Mediaş, Iaşiul nu a fost în stare să treacă de o echipă sibiană venită în Copou cu intenţia clară de a obţine un punct. Şi l-a obţinut, nemeritat, după un meci dominat de echipa gazdă, profitând pe final de o bâlbâială în careul Iaşiului.

Torpila lui Cioinac

Prima parte a fost una anostă, dominarea sterilă a gazdelor fiind concretizată doar prin şutul superb al lui Cioinac, din minutul 18, când mingea a zguduit transversala porţii lui Căbuz. În rest, posesie prelungită pentru gazde şi câteva combinaţii bune în preajma careului advers, rămase fără finalizare.

Gol şi pas înapoi făcut de Stoican

După odihnă, meciul a curs tot într-o singură direcţie, spre poarta Sibiului. În minutul 55, Mihalache a fost la un pas de a deschide scorul dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, dar şutul său a fost scos de la rădăcina barei de Căbuz. Insistenţa gazdelor avea să fie răsplătită în minutul 64. Platini l-a găsit excelent cu o centrare în careu pe Patrick Petre, stoperul Mijuskovic a ratat mingea, l-a lovit cu bocancul în piept pe atacantul Iaşiului, iar penalty-ul acordat corect de Florin Chivulete a fost transformat impecabil de Nascimento. 1-0 şi puţinii spectatori ieşeni urcaţi în Copou începeau să se gândească la un deznodământ identic celui din partida cu Dunărea , când Poli a avut un forcing spectaculos pe final. Doar că s-a repetat scenariul de la Mediaş. La adăpostul acestui fragil avantaj, Flavius Stoican a mutat din nou defensiv, aşa cum s-a întâplat şi în deplasarea de marţi, cu Gaz Metan . Mai întâi l-a scos de pe teren pe Platini, apoi pe Qaka, în locul acestuia fiind introdus stoperul Florin Gardoş.

Chiar şi aşa, Iaşiul a avut două şanse bune de a închide meciul. Mai întâi prin Petre (minutul 70) - şut prins de Căbuz, apoi prin Frăsinescu (75), a cărui lovitură de cap l-a găsit la post pe acelaşi Căbuz.

Finalul a fost nebun. În minutul 86, la una dintre rarele prezenţe în careul Iaşiului, Sibiul a reuşit să dea lovitura, egalând prin Ionuţ Stoica, după o bâlbâială generală în defensiva Iaşiului.

După doar două minute, gazdele au irosit o ocazie rarisimă prin Gallego. Bine lansat de Cioinac, fundaşul dreapta al Iaşiului a intrat în careu, a pierdut pe drum trei adversari, dar a ratat inexplicabil şutul şi a trimis incredibil pe lângă poartă, din câţiva metri, dintr-o poziţie ideală.

S-a terminat 1-1, un rezultat uriaş pentru Hermannstadt, care continuă să spere într-o salvare in extremis de la retrogradare. De cealaltă parte, Poli rămâne fără victorie în faţa nou-promovatei din Sibiu pe teren propriu în acest sezon şi dă cu piciorul unei şanse mari de a-şi asigura un final liniştit de stagiune. Iaşiul lui Stoican are în faţă un program destul de complicat, cu două deplasări consecutive într-o săptămână, la Dinamo şi Chiajna şi un derby moldav încins cu Botoşaniul, acasă, în ultima rundă.

Politehnica Iaşi - FC Hermannstadt 1-1Filipe Nascimento 64 - pen. / Ionuţ Stoica 86

D. Rusu - Gallego, Ov. Mihalache, Frăsinescu, Sin - Qaka (Gardoş 76 ), Cioinac, Nascimento - Platini (Al. Zaharia 67 ), Sanoh (Boris Garros 56 ), P. PetreRezerve neutilizate: Ruben Mino - Panţîru, Laur. Rus, Joao TeixeiraAntrenor: Flavius Stoican

Căbuz - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, I. Stoica, D. Tătar - Offenbacher (Jazvic 66 ), Antonov (Abdurahimi 74 ), Dumitriu - Lendric (Şt. Blănaru 60 ), TsoumouRezerve neutilizate: Niga - Al. Măţel, L. Niţă, R. SumanariuAntrenor: Vasile Miriuţă

Stadion: ”Emil Alexandrescu” (Iaşi); Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); Asistenţi: Ovidiu Artene  (Vaslui) şi Vladimir Urzică (Piatra Neamţ).