Stiri de ultima ora

Mirel Rădoi a convocat opt stranieri U21 pe lista preliminară a jucătorilor pentru cantonamentul din Spania

Mirel Rădoi a convocat opt stranieri U21 pe lista preliminară a jucătorilor pentru cantonamentul din Spania
Sport
Mirel Rădoi, selecţionerul naţionalei U21 a României, a anunţat lista preliminară a jucătorilor convocaţi pentru stagiul de pregătire din Spania, programat în perioada 19-26 martie.

În acest cantonament, tricolorii au programate şi două jocuri amicale, cu Spania (21 martie) şi cu Danemarca (25 martie).

Lista convocărilor preliminare:

Andrei Ionuţ Radu (Genoa FC/Italia) Vlad Dragomir (Perugia/Italia) Mihai Dobre (Yeovil/Anglia) Adrian Petre (Esbjerg fB/Danemarca) Alexandru Paşcanu (Leicester/Anglia) Marco Dulca (Swansea City/Anglia) Andrei Raţiu (Villarreal/Spania) Claudiu Micovschi (Genoa FC/Italia)

Reprezentativa de tineret a României va fi una dintre cele 12 reprezentative prezente la EURO 2019, în Italia. Adversarii tricolorilor din Spania sunt de asemenea calificaţi la turneul final care va debuta pe 16 iunie.

GRUPA A: Italia, Spania, Polonia, Belgia GRUPA B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria GRUPA C: Anglia, Franţa, România, Croaţia

Programul grupei C: 18 iunie 2019: România – Croaţia (San Marino, 19:30*), Anglia – Franţa (Cesena, 22:00) 21 iunie 2019: Anglia – România (Cesena, 19:30), Franţa – Croaţia (San Marino, 22:00) 24 iunie 2019: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00) *Ora României

Campionatul European se va disputa în perioada 16-30 iunie 2019, în 5 oraşe din Italia şi în San Marino: Bologna, Reggio nell’Emilia, Cesena, Trieste, Udine, Serravalle. Din cele 3 grupe se vor califica în semifinale câştigătoarele şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

Danemarca, cel de-al doilea adversar al tricolorilor U21 din stagiul de pregătire din Spania, se află în grupa noastră din viitoarea campanie de calificare, cea pentru Euro 2021.

Pentru viitoarele preliminarii vor fi eligibili jucătorii născuţi începând cu 1 ianuarie 1998. Naţionala condusă de Mirel Rădoi va debuta în calificări în septembrie 2019, după participarea la EURO 2019 cu actuala generaţie U21.

Campania începe chiar în Danemarca şi se încheie în octombrie 2020, pe teren propriu, contra Maltei. La turneul final se califică doar câştigătoarele celor 9 grupe, în timp ce primele două ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj în dublă manşă pentru ultimul loc disponibil la EURO.

Programul tricolorilor U21 în viitoarele preliminarii este următorul: 6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda, Irlanda de Nord – Malta 10 septembrie 2019: Ucraina – Malta, Finlanda – Irlanda de Nord, Danemarca – România 10 octombrie 2019: Finlanda – Malta, Danemarca – Irlanda de Nord, România – Ucraina 14 octombrie 2019: Finlanda – Danemarca, România – Irlanda de Nord 14 noiembrie 2019: România – Finlanda 15 noiembrie 2019: Ucraina – Danemarca 19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord – România, Danemarca – Malta 27 martie 2020: Malta – Ucraina 31 martie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda 4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România 8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România 9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca

13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda
adevarul.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus