Manchester City - Tottenham, o demenţă de meci cu 7 goluri, Liverpool o mazileşte pe FC Porto la ea acasă

Tottenham a dat lovitura pe terenul celor de la City şi, chiar dacă a pierdut cu 4-3, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Liverpool a făcut instrucţie cu Porto, 4-1

Calificare dramatică a celor de la Tottenham în dauna bogătaşilor de la Manchestr City. După ce Tottenham câştigase meciul tur cu 1-0, manşa secundă era deschisă oricărui rezultat. Dar ceea ce s-a întâmplat miercuri seară pe Etihad Stadium depăşeşte în suspans multe filme bune de acţiune.

În minutul 21 tabela arăta deja scorul 3-2, iar meciul intra in istorie pentru întâlnirea din Liga Campionilor cu cele mai rapide 5 goluri înscrise, precedentul record fiind de 24 de minute pentru acelaşi număr de goluri.

City a deschis scorul prin Sterling, în minutul 4. Tottenham nu a resimţit şocul şi în minutul 10 conducea cu 2-1 prin dubla lui Song. A fost rândul gazdelor să reacţioneze, Silva (11) şi Sterling (21) aducând echipa lui Guardiola (foto) în avantaj.

Nu s-a mai înscris până la pauză, dar meciul a fost plin de faze de calitate şi multe ocazii de gol.

În minutul 59, Aguero a înscris golul care ar fi putut aduce calificarea. Doar că Tottenham nu a fost de acord, nu a renunţat nicio secundă să creadă în şansele ei, a înclinat terenul spre poarta gazdelor şi a reuşit, prin Llorente (73) golul care a trimis-o pentru prima dată în istorie în semifinalele Ligii Campionilor.

Pentru ca dramatismul să fie total, în minutul 90+3, City a mai înscris o dată, dar golul a fost anulat, după intervenţia VAR, pentru un ofsaid milimetric

Manchester City: Ederson - Walker, Kompany, Laporte, Mendy - Gundogan, Silva, De Bruyne - Bernardo, Sterling, Aguero