LIVE TEXT | Dinamo - Academica Clinceni se joacă ACUM. Repriză nebună în "Groapă": s-au marcat 4 goluri. Ilie Poenaru i-a distrus pe dinamovişti cu o schimbare inspirată

Dinamo - Academica Clinceni 2-2 (D. Popa 52, Montini 56 / Vojtus 66, R. Ion 73)Arbitru: Adrian Cojocaru. Asistenţi: Laszlo Bucsi şi Marius MarchidanuStadion: DinamoDinamo: C. Straton - Moura, Klimavicius, Bejan, Sin - Răuţăs, I. Filip (Sorescu 34) - Mihaiu, K. Bru, Moldoveanu (D. Popa 46) - MontiniRezerve: Piscitelli - R. Grigore, D. Ciobotariu, M. Popescu, G. CreţuAntrenor: Sebastian Moga (n.r secundul lui Eugen Neagoe)Academica Clinceni: O. Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu - P. Pîrvulescus (Buziuc 46), Şut, B. Barbu, Nsiah - C. Dumitru (R. Ion 54) - J. VojtusRezerve: Ureche - F. Achim, R. Ion, A. Răuţă, Găină, OmarAntrenor: Ilie Poenaru

Minutul 73: GOOOL Academica Clinceni! Dezastru pentru Dinamo! Robert Ion egalează, ajutat şi de devierea lui Florin Bejan. Fundaşul central a deviat cu genunchiul, la colţul scurt, iar Straton n-a mai putut face nimic. De când Robert Ion a intrat în locul lui Cristian Dumitru, Dinamo n-a mai reuşit să atace. Era 2-0 pentru Dinamo în acel moment, iar gazdele au crezut că meciul e încheiat. Ilie Poenaru l-a făcut şah-mat pe Sebastian Moga şi n-ar fi exclus la Academica să forţeze golul 3 acum.

Minutul 66: GOOOL Academica Clinceni. Vojtus a reluat cu capul din şase metri, Straton n-a reuşit să respingă balonul, iar ilfovenii revin în meci. După intrarea lui Robert Ion, jocul oaspeţilor a început să arate mult mai bine. Dinamo n-a mai jucat nimic după golul de 2-0.

Minutul 61: Ocazii pentru Clinceni. Vojtus şi Robert Ion au trecut pe lângă golul de 2-1. Primul a şutat puternic din apropiere, dar a fost blocat de Straton. Robert Ion a încercat să trimită la vinclu, din centrul careului, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bara din stânga lui Straton. Rămâne 2-0 pentru Dinamo.

Minutul 56: GOOOL Dinamo! Sorescu a centrat în faţa porţii, iar Montini vine lansat şi trimite în plasă pentru 2-0. Academica Clinceni e la pământ.

Minutul 52: GOOOL Dinamo! După 322 de minute de secetă, Daniel Popa sparge gheaţa pentru echipa sa. Introdus la pauză, vârful s-a luat la trântă cu fundaşii lui Ilie Poenaru, a trecut în forţă prin defensiva ilfovenilor, iar în final l-a executat pe Vâlceanu, cu sânge rece. Dinamo trece în avantaj şi rămâne de văzut cum vor răspunde oaspeţii.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Dinamo şi Academica Clinceni. Ambele echipei au schimbat la pauză. La Dinamo a intrat Daniel Popa, în locul lui Robert Moldoveanu. De partea cealaltă, Paul Pîrvulescu a fost înlocuit cu Buziuc. Pîrvulescu a fost iertat de cartonaşul roşu în prima repriză, după un fault dur asupra lui Gabriel de Moura.

Minutul 34: Schimbare la Dinamo. Iese Filip, intră Sorescu. E posibil ca mijlocaşul să aibă probleme medicale.

Minutul 29: Ocazie pentru Dinamo. Kevin Bru a şutat puternic la colţul scurt, dar Vâlceanu a respins în afara terenului.

Minutul 21: Primul cartonaş galben al meciului.  Centralul Adrian Cojocaru l-a avertizat pe Paul Pîrvulescu, pentru un fault comis asupra lui Gabriel de Moura.

Minutul 20: Ocazie importantă pentru Robert Moldoveanu. Atacantul lui Dinamo a şutat de la 14 metri, însă a lovit greşit mingea, iar portarul Vâlceanu a prins fără probleme.

Minutul 15: Dinamo a început mai bine partida, însă ocazii importante întârzie să apară. Ilfovenii sunt extrem de precauţi, însă lasă impresia că sunt cel puţin cu o clasă sub jucătorii lui Dinamo. Rămâne de văzut dacă elevii lui Sebastian Moga vor reuşi să tranşeze rapid jocul sau dacă vor avea de înfruntat un nou meci dificil.

Minutul 1: A început partida dintre Dinamo şi Academica Clinceni.

20:55 O nouă lovitură pentru Dinamo. Revenit în staff-ul lui Dinamo, secundul Iulian Mihăescu a dezvăluit faptul că Dan Nistor s-a accidentat din nou: "Am înţeles că a recidivat întinderea pe care o avea. Cred că va lipsi o bună perioadă de timp, nu se ştie când va reveni", a spus Mihăescu, înaintea jocului cu Academica Clinceni, citat de Telekom Sport.

Nistor s-a accidentat înainte de startul sezonului, într-un amical jucat la Săftica, în compania nou-promovatei Chindia Târgovişte, încheiat scor 2-2.

20:11 Avem echipele de start! Straton revine în poarta lui Dinamo. După 0-5 cu Viitorul, portarul adus de la Călăraşi a fost lăsat pe bancă, la jocurile cu Craiova şi CFR Cluj . De partea cealaltă, Ili Poenaru l-a tras pe linie moartă pe Calancea, portar care a gafat atât cu Craiova, cât şi cu CFR Cluj.

Secundul Sebastian Moga a declarat că Eugen Neagoe a discutat cu jucătorii şi stabileşte programul de pregătire al echipei, iar colaboratorii săi, Iulian Mihăescu fiind nou cooptat, pun în practică planul. Neagoe va reveni pe bancă la  finalul lui august, fiind în refacere după infractul suferit la meciul cu Craiova. "Noi suntem antrenor secunzi, antrenor principal este Eugen Neagoe. A fost cooptat în staff şi Iulică Mihăescu, să ne dea o mână de ajutor, dar antrenor principal e Eugen Neagoe, noi nu facem decât să-l ajutăm. A fost şi ieri la băieţi, a discutat cu băieţii, le-a spus să se pregătească, să fie serioşi la antrenamente şi are mare încredere în ei că pot să scoată rezultate bune de acum înainte. Fiind antrenor principal Eugen, normal că ne dă programul de antrenamente, de meci, cum joacă echipa, în ce sistem jucăm, normal, nu facem de capul nostru. Este decizia lui de a reveni în fotbal, momentan este antrenorul lui Dinamo, pentru mai departe nu ştiu exact, dar Eugen nu poate să stea departe de fotbal şi cred eu că o să revină. Că o să fie Dinamo, o să vedem mai departe ce decizie o să ia", a declarat Sebastian Moga.

"Sper să obţinem prima victorie, dar mergem, totuşi, cu speranţa că putem obţine punct sau puncte cu Dinamo", a spus Ilie Poenaru, antrenorul celor de la Academica Clinceni. "Am văzut că la Dinamo sunt probleme. Vedem şi noi ce se întâmplă acolo, avem şansa noastră şi sperăm să obţinem prima victorie în Ştefan cel Mare", a declarat şi fundaşul Gabi Matei.