LIVE BLOG | Se decide a doua finalistă a Ligii Campionilor. Real - Juventus 1-1. Ronaldo deschide scorul din penalty, Morata egalează. Marchisio ratează golul calificării

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo -   James Rodriguez, Kroos,   Isco - Bale, Benzema (Chicharito 77), Cr. Ronaldo

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra - Marchisio, Pirlo, Pogba - Vidal - Tevez, Morata

23:15 Marchisio ratează cea mai mare ocazie a meciului. Juve trece, practic, pe lângă golul calificării. Pasa lui Vidal îl lasă singur cu Casillas pe Marchisio, dar şutul mijlocaşului, plasat, e respins de goalkeeper-ul Realului.

23:11 Prima schimbare a meciului îi aparţine lui Ancelotti. Benzema iese, nerefăcut complet după accidentare, şi intră mexicanul Chicharito, eroul din sferturile de finală cu Atletico.

23:09 Aşa a celebrat Buffon golul marcat de Morata. E drept că, în cazul în care Juve ajunge în finala de la Berlin, veteranul italian are multe dintre merite. A fost excelent în prima repriză, care se putea termina mai rău pentru echipa sa.

— Champions League (@ChampionsLeague) May 13, 2015

23:07 Logic, Realul reacţionează după primirea golului. Marcelo centrează din flancul stâng, Bale apare bine, dar reluarea galezului trece puţin pe lângă poartă. E minutul 64 şi, cu siguranţă, fanii lui Juventus stau cu ochii pe ceas. Favoriţii lor mai trebuie să reziste încă 30 de minute pentru o calificare istorică.

23:03 GOOOOOOOOOOOOL JUVENTUS (MORATA 58). După un început bun de repriză secundă, Juve culege roadele. Bonucci trimite o minge înaltă în careu, Pogba câştigă duelul aerian cu Carvajal, iar balonul trimis de francez ajunge la Morata. Fostul atacant al Realului, transferat în acest sezon de Juve, preia scurt. şutează cu stângul, pe centrul porţii, dar Casillas nu mai poate face nimic. Este 1-1, scor la care Juve e calificată, iar Real are nevoie de un gol pentru a trimite meciul în prelungiri.

— JuventusFC (@juventusfc) May 13, 2015

22:52 Cu o mică întârziere, dar a început şi partea a doua. Fără schimbări în garniturile de start.

Cât de slabă a fost prima repriză pentru Juve? Ne putem da seama din statistica de mai jos. 13 şuturi a trimis Realul, mai mult decât orice altă echipă cu care Juve s-a întâlnit în acest sezon.

— OptaPaolo (@OptaPaolo) May 13, 2015

22:32 Se încheie prima repriză, una la discreţia Realului. Nu înainte ca James Rodriguez să încerce obţinerea unui al doilea penalty, după un duel cu Vidal. Jonas Eriksson nu s-a mai lăsat păcălit şi i-a arătat columbianului cartonaşul galben pentru simulare.

22:28 Juve e la pământ, iar Realul caută golul care să aducă ceva mai multă linişte. Ratează ocazii mari Ronaldo şi Benzema. Primul preia cu dreptul şi şutează cu stângul în plasa laterală, iar al doilea e oprit de Buffon, cel mai bun om al oaspeţilor în primele 40 de minute.

22:17 Real e echipa clar mai bună în această primă repriză. Ronaldo scapă pe un contraatac, dar pasează greşit, apoi Benzema reia cu capul din centrul careului, insuficient de precis pentru a-l învinge pe Buffon. Juve e în corzi, are nevoie de un gol pentru a spera la calificare, dar pressing-ul gazdelor e neiertător.

22:10 GOOOOOOOOOOOOOL REAL MADRID (CRISTIANO RONALDO 23). Spuneam despre Ronaldo că este ineficient la capitolul lovituri libere, dar portughezul nu ratează la penalty. Deschide scorul încă din minutul 23, cu o execuţie sigură, pe centrul porţii, după o lovitură de la 11 metri obţinută de James Rodriguez, la un fault discutabil al lui Chiellini.

E al şaptelea gol marcat de Ronaldo contra echipelor italienie şi prima dintre multele statistici care vor curge după reuşita golgheterului portughez.

— WhoScored.com (@WhoScored) May 13, 2015

22:04 BBC ne anunţă, aşa cum ştiam şi noi, că Ronaldo nu e atât de eficient la capitolul goluri înscrise din lovitură liberă. Are unul singur în acest sezon, din 54 de încercări. Inexistent la Torino, Bale îl pune la încercare pe Buffon cu un şut de la distanţă, dar marele portar italian e din nou atent şi respinge în corner.

— BBC Sport (@BBCSport) May 13, 2015

22:00 Răspunde şi Juve, prin chilianul Vidal, dar şutul mijlocaşului, foarte bun, e respins de Casillas.

21:57 E rândul lui Ronaldo să-şi facă simţită prezenţa în acest meci, după o perioadă bună a lui Juve. Starul portughez şutează din lovitură liberă, în stilu-i caracteristic, dar mingea, deviată de zid, ajunge pe plasa porţii lui Buffon. Început echilibrat, cu un mic plus pentru spanioli.

21:52 Prima ocazie a meciului vine în minutul 5. Absent în meciul tur, Benzema pivotează bine în careu, scapă de Lichsteiner, dar şutează în înaltul tribunei.

21:46 A doua parte a coregrafiei. La fel de frumoasă. Casillas e aplaudat de fanii gazdelor înaintea începerii meciului.

— Raza Deportiva (@RazaESPN) May 13, 2015

21:44 Începe partida. Aceasta este o jumătate din coregrafia fanilor Realului, înfăţişând o legendă a clubului, Di Stefano.

— Paolo Condò (@PaoloCond) May 13, 2015

21:29 Stadionul se populează, aşa cum e normal, cu 20 de minute înaintea începerii marelui meci.

— Joseph Walker (@UEFAcomJoeW) May 13, 2015

21:15 Santiago Bernabeu cu 30 de minute înaintea începerii meciului. Fanii strigă numele lui Casillas, pe care l-au huiduit la ultimul meci de campionat, remiza de pe teren propriu, 2-2 cu Valencia, care a pus capăt speranţelor madrilenilor la titlul din Spania.

— AS (@diarioas) May 13, 2015

21:05 Nerefăcut complet, francezul Paul Pogba va fi titular în această seară. Allegri riscă puţin, pentru că tânărul mijlocaş e o piesă prea importantă în angrenajul echipei.

— David Swan (@DavidLSwan) May 13, 2015

20:57 E un meci aparte pentru Iker Casillas, care astăzi îl va egala pe Xavi la numărul de meciuri jucate în cea mai importantă competiţie europeană, 150.

— DW - Sports (@dw_sports) May 13, 2015

20:55 Tevez şi Evra ieri, în timpul în care vizitau Santiago Bernabeu. Distracţie, voie bună, miză uriaşă: finala Ligii Campionilor.

— FootballFacts101 (@FootballFact101) May 13, 2015

20:54 Ronaldo e omul recordurilor în Liga Campionilor . E cel mai bun marcator în semifinale, cu 9 reuşite.

— Squawka Football (@Squawka) May 13, 2015

20:25 Avem echipele de start, le puteţi vedea în începutul acestui articol. Nu sunt surprize, ambii antrenori mizează pe cele mai bune formule pe care le au la dispoziţie.

— Reportera Veloz (@casimirito2014) May 13, 2015

20:22 E meciul sezonului pentru Real, rămasă cu şanse teoretice la titlul din La Liga, iar suporterii ştiu asta. Aşa au fost aştepaţi la stadion fotbaliştii antrenaţi de Carlo Ancelotti.

— Elmer Polanco (@PolancoESA) May 13, 2015

20:20 Bună seara! E timpul să ne îndreptăm atenţia spre cel mai important eveniment sportiv al zilei, returul semifinalei de Liga Campionilor dintre Real Madrid şi Bernabeu. În tur, oaspeţii de azi au câştigat, scor 2-1, după golurile marcate de Morata şi Tevez, respectiv Ronaldo. Astăzi vom afla adversara Barcelonei din finala de pe 6 iunie, de la Berlin, aşa că nu rataţi ceea ce se anunţă o bătălie cu toate armele pe masă.

Juventus a câştigat zece manşe tur în cupele eliminatorii cu 2-1. Şi n-a pierdut niciodată calificarea! Al 11-lea duel este cel cu Real Madrid, de miercuri seară, din semifinalele Ligii Campionilor. Pentru Juve, calificarea în finală este un obiectiv la care bianconerii nici măcar n-au visat la startul competiţiei

Povestea pleacă din sezonul 1961-1962 al Cupei Campionilor. Atunci, Juventus câştiga cu 2-1 pe terenul lui Partizan Belgrad în optimile de finală ale Ligii Campionilor, iar în retur bianconerii câştigau cu 5-0. Au urmat OFK Belgrad, Barcelona, Aston Villa, Karl Marx Stadt (actuala FC Chemnitzer), Sigma Olomouc, PSG, Ajax, Olympiacos, din nou Ajax şi, în acest an, Borussia Dortmund. De fiecare dată, Juve a câştigat cu 2-1 manşa tur a duelul eliminatoriu, indiferent că a fost vorba de Cupa Campionilor sau Europa League . Şi de fiecare dată, Bătrâna Doamnă s-a calificat mai departe! E statistica fără pată, cu 10 calificări consecutive, pe care Juventus a folosit-o să se motiveze în faţa returului semifinalei de pe Santiago Bernabeu de miercuri seară.

Juve, două victorii pe Bernabeu

”Să rupem statistica”, scrie ziarul madrilen As, înaintea meciului dintre Real şi Juventus. Potrivit cotidianului madrilen, şansele Realului, bazate pe performanţele trecute reuşite de echipe care au pierdut cu 2-1 meciul tur, sunt de 49,38%, însă ”e nevoie neapărată de un gol rapid ”. Iar Real se poate baza şi pe o altă statistică interesantă: de şapte ori a venit Juventus ca oaspete pe Real Madrid. Iar scoruri care ar păstra Realul în competiţie s-au înregistrat de cinci ori (trei de 1-0 şi doi de 2-1). De două ori, însă, bianconerii au câştigat, cu 1-0 (1962) şi 2-0 (2008)!

Dar Real are un ascendent moral înaintea partidei. Foarte probabil, Karim Benzema va reveni, iar plusul este enorm. Deşi Chicharito este înfr-o formă decentă, mexicanul nu are anvergura şi nu pune defensiva adversă în pericol precum o face rivalul său la titularizare. Însă Marca îl vede pe Sergio Ramos ca omul care ar putea-o salva pe Real. ”Ramos a devenit în ultimele săptămâni subiect de dezbatere naţională. Dar, indiferent de locul unde joacă, Ramos are o calitate enormă: aceea de marcator”, scrie cotidianul madrilen. Însă şi Juve are o mare surpriză pregătită pe teren: Paul Pogba, titular! Francezul şi-a revenit după o problemă musculară şi pare suficient de pregătit să fie titularizat.

Real Madrid - Juventus (ora 21:45, Digi 1 şi Dolce 1)

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo - James Rodriguez, Kroos, Isco - Bale, Benzema, Cr. Ronaldo