LIVE BLOG Roland Garros | Meciul Halep - Stosur, ameninţat de ploaie: toate jocurile sunt întrerupte. Begu a pierdut în optimi cu Rogers, după o prestaţie ştearsă

Simona Halep (România, 6 WTA) o întâlneşte pe Samantha Stosur (Australia, 24 WTA) în optimi, într-un meci programat pe arena Philippe Chatrier, după ora 19:30.

UPDATE 18:00 A început ploaia la Paris şi toate meciurile sunt suspendate! Organizatorii au anunţat că nicio partidă nu se va putea relua înainte de 18:45. Ţinând cont că meteorologii anunţă precipitaţii şi în orele următoare, ne punem întrebarea dacă meciul Halep - Stosur va mai avea loc azi. Simona ar trebui să intre pe arena Philippe Chatrier, acolo duelul jocul dintre Nishikori şi Gasquet a fost întrerupt la scorul de 4-2 pentru japonez. La Paris nu există acoperiş retractabil şi nici nocturnă, astfel că se poate juca tenis până în jurul orelor 22:30 (ora României), atunci când se lasă întunericul.

La valse des bâches... Matchs interrompus à cause de la pluie #RG16 pic.twitter.com/t5m6WDN22M

— Roland Garros (@rolandgarros) 29 mai 2016

UPDATE 16:16 Begu e eliminată de Rogers în optimile de finală, scor 3-6, 4-6, după o oră şi 21 de minute de joc! Numărul 28 mondial ratează o şansă imensă şi pierde contra jucătoarei de pe locul 108 WTA. Irina rămâne astfel fără sfert de finală în turneele de Grand Slam şi pleacă acasă cu gândul că a reuşit un parcurs frumos, încheiat însă prea abrupt.

Rogers, care nu mai atinsese nici ea faza sferturilor în turneele de Grand Slam, a izbucnit în lacrimi la final. Nici americancei nu i-a venit să creadă că s-a impus în minimum de seturi în faţa româncei care impresionase în primele trei tururi. Begu a fost însă de nerecunoscut duminică, greşind incredibil de mult. Irina nu a găsit tactica potrivită, a fost prea moale, iar Shelby a putut să îşi impună jocul de atac.

Begu lăsa impresia că poate oferi o răsturnare spectaculoasă de scor atunci când a egalat de la 2-4 în setul doi, dar românca nu a putut intra în zona de confort. Următoarele două game-uri au fost adjudecate de Rogers, astfel că irina pleacă acasă cu un cec de 173.000 de euro şi 240 de puncte WTA, dar cu regretul că visul i-a fost năruit de o jucătoare din afara Top 100 WTA.

Grosse émotion pour Shelby Rogers qui atteint son 1er quart à Roland en battant Becu 6-3 6-4 #RG16 pic.twitter.com/aL42L4nPjm

UPDATE 16:10 Ce tensiune! Begu nu mai pune probleme la retur şi Rogers se duce la 6-3, 5-4! Irina serveşte pentru a supravieţui în turneul de la Roland Garros!

UPDATE 16:05 Irina reintră în meci: 3-6, 4-4!!! Begu revine excelent şi rupe serie de patru game-uri a adversarei. Sperăm la o nouă revenire de senzaţie, însă Irina trebuie să menţină ritmul, să o deplaseze cât mai mult pe americancă!

UPDATE 16:00 Incredibil: Begu - Rogers 3-6, 2-4! Jocul Irinei e în continuare la pământ, iar Shelby face 4 game-uri la rând! Acum, românca are nevoie ca de aer de un rebreak.

UPDATE 15:55 Begu - Rogers 3-6, 2-3! Sportiva noastră se grăbeşte şi îi permite adversarei să întoarcă scorul. Rogers îi ia serviciul Irinei pentru a treia oară azi, după ce Begu geşeşte cu arma preferată: rever în fileu! Americanca face 10-6 la loviturile direct câştigătoare şi trece în avantaj pe tabelă.

UPDATE 15:40 Begu - Rogers 3-6, 2-0! Irina se mobilizează şi începe în forţă setul secund, cu un break şi cu un game de serviciu impresionant. Vedem statistica primului set, pe care Begu trebuie să-l dea uitării cât mai repede. Nici măcar o minge de break nu şi-a creat românca, în timp ce Rogers a convertit două mingi de break din tot atâtea şanse.

UPDATE 15:30 Begu pierde primul set, scor 3-6 cu Rogers! Primul act se încheie cum nu se poate mai prost, cu o dublă greşeală a Irinei. Aşa că Rogers obţine şi avantajul începerii setului secund la serviciu. Begu are nevoie să reducă greşelile, aşa cum a făcut-o şi în meciurile din primele două tururi în care a pierdut primul set, pentru ca apoi să revină de fiecare dată.

UPDATE 15:24 Begu - Rogers 3-5! Irina strânge din nou scorul, dar Shelby joacă impresionant pe propriu serviciu. Americanca loveşte puternic şi îi creează o stare nervoasă bucureştencei.

UPDATE 15:21 Begu - Rogers 2-4! Românca nu apasă încă pedala de acceleraţie, trimiţând multe mingi în corpul adversarei. Shleby reuşeşte astfel să intre în minge şi să câştige punctele.

UPDATE 15:19 Begu - Rogers 2-3! Irina nu are de gând să-şi lase adversara din mână în acest set şi se apropie, neavând probleme în acest game de serviciu.

UPDATE 15:15 Begu - Rogers 1-3! Americanca valorifică break-ul, după un game controversat. Irina îşi putea creea o minge de break, însă lovitura ei decisivă a ieşit milimetric în aut. Begu a protestat, încurajată şi de Ilie Năstase: "Du-te, Irina, că a fost bună". Arbitra din scaun nu s-a lăsat înduplecată şi Rogers îşi face serviciul.

UPDATE 15:10 Begu - Rogers 1-2! Primul break al partidei merge în dreptul americancei. Calitatea jocului este modestă până acum, cu multe greşeli neprovocate. Dar aşteptăm ca Irina să-şi ridice nivelul după câteva game-uri de tatonare.

UPDATE 15:05 Begu - Rogers 1-1! Jucătoarea noastră a avut o şansă bună să facă break-ul, conducând cu 0-30, dar Rogers recuperează cu trei puncte la rând.

UPDATE 15:00 Begu - Rogers 1-0! Irina începe cu dreptul, graţie unui serviciu solid. Cu amabilitatea Eurosport, o vedem mai jos pe Shelby, care are ceva kilograme în plus. Din acest motiv, loviturile rapide ale Irinei ar trebui să-i pună mari probleme americancei.

UPDATE 14:55 A început meciul din optimi, cu Begu la serviciu! Sportiva noastră înfruntă pentru a treia oară în turneu o jucătoare din SUA, după ce le-a mai bătut şi pe Bethanie Mattek-Sands şi Coco Vandeweghe, în primele două tururi.

UPDATE 14:50 Irina şi Shelby sunt la încălzire, moment în care Ilie Năstase, expertul Europort, a vorbit despre cele două jucătoare: "Begu a avut un meci extraordinar în turul doi, dar toate meciurile ei au fost lungi. Acum întâlneşte o jucătoare care nu se simte bine pe zgură, dar a bătut jucătoare bune aici. Irina a avut câteva probleme la serviciu în meciurile precedente, dar să sperăm că şi le va corecta azi", a spus fostul lider mondial.

UPDATE 14:35 Ne pregătim pentru meciul Irinei, care va începe în 10-15 minute! Spaniolul Albert Ramos a produs surpriza pe Suzanne Lenglen şi a trecut de Milos Raonic cu 6-2, 6-4, 6-4! Sperăm că rezultatele bombă nu vor continua pe al doilea teren ca importanţă de la Roland Garros, iar Begu se va impune în faţa americancei Rogers!

UPDATE 14:00 Florin Mergea e primul român care merge în sferturi la Roland Garros 2016! Mergea şi indianul Rohan Bopanna au învins perechea formată din Brian Baker (SUA) şi Marcus Daniell (Noua Zeelandă), scor 6-2, 6-7(4), 6-1! Florin şi Rohan se vor duela pentru un loc în semifinale cu echipa câştigătoare din meciul Marcelo Melo/Ivan Dodig (Brazilia/Croaţia) - Chris Guccione/Andre Sa (Australia/Brazilia).

UPDATE 13:45 Garbine Muguruza (4 WTA) o aşteaptă pe Irina Begu în sferturile de finală! Jucătoarea din Spania, calificată pentru al treilea an consecutiv în sferturi la Roland Garros, a trecut de Svetlana Kuzneţova (Rusia, 15 WTA), după ce a fructificat a cincea minge de meci, scor 6-3, 6-4! Pe terenul Suzanne Lenglen, acolo unde este programat meciul Begu - Rogers, confruntarea dintre Raonic şi Ramos a intrat în setul al treilea, canadianul fiind condus cu 6-2, 6-4.

1ère qualifiée pour les quarts de finale : Garbine Muguruza ! Elle rencontrera Rogers ou Begu #RG16 pic.twitter.com/ASvZtTKigf

Zi mare pentru tenisul românesc: două reprezentante ale României, Irina Begu (28 WTA) şi Simona Halep (6 WTA), luptă duminică pentru calificarea în sferturile de la Roland Garros (Franţa). Begu joacă după ora 14:00 contra unei revelaţii a turneului, Shelby Rogers (SUA, 108 WTA). Astfel, pe arena Suzanne Lenglen, avem parte de un duel între două sportive care au făcut meciuri memorabile la ediţia din 2016 a Grand Slamului desfăşurat pe zgură.

Begu luptă pentru atingerea primului sfert de finală al carierei în turneele de Grand Slam

Irina a câştigat cel mai lung meci disputat în 2016 în circuitul feminin (6-7, 7-6, 10-8 cu Coco Vandeweghe în turul doi, după 3 ore şi 40 de minute), în timp ce Shelby a scos-o în turul precedent pe Petra Kvitova (favorita 10), scor 6-0, 6-7, 6-0. Begu nu a mai jucat contra americancei până acum, iar bucureşteanca se află în faţa unei şanse imense: atingerea primului sfert de finală al carierei într-un turneu de Grand Slam. Irina a mai evoluat în optimile unui turneu major şi în 2015, la Australian Open, dar a fost învinsă de Eugenie Bouchard, scor 6-1, 5-7, 6-2.

Simona Halep o întâlneşte în optimile de finală pe Samantha Stosur (Australia, 24 WTA), într-un meci programat pe arena Philippe Chatrier, după ora 17:30. Va fi o reeditare a semifinalei disputate la Madrid în acest sezon, în care Simona a zdrobit-o pe Samantha cu scorul de 6-2, 6-0.

Halep a câştigat ultimele patru meciuri directe cu Stosur

Cele două se cunosc la perfecţie, după 7 partide directe consumate, ultimele 4 fiind adjudecate de româncă: 5-7, 1-6 în primul tur la Roland Garros 2010 (zgură), 0-6, 2-6 în turul doi la Roland Garros 2011 (zgură), 5-7, 4-4 (abandon) în turul doi la Montreal 2012 (hard), 6-4, 4-6, 6-2 în optimi la Cincinnati 2013 (hard), 7-6, 6-2 în finală la Moscova 2013 (hard), 2-6, 6-2, 6-2 în finala Turneului Campioanelor de la Sofia (hard) şi 6-2, 6-0 în semifinale la Madrid 2016 (zgură).

Meciurile jucătoarelor noastre vor fi transmise în direct de Eurosport, dar programul de joc poate fi dat peste cap de vremea de la Paris, care se anunţă a fi una ploioasă astăzi. Posibilele adversare din sferturi ale Irinei şi Simonei se vor decide după partidele: Svetlana Kuzneţova (favorită 13) - Garbine Muguruza (favorită 4), programat de la 12:00, respectiv Agnieszka Radwanska (favorită 2) - Tsvetana Pironkova (102 WTA), după ora 17:30.