Stiri - Editia din date de 09-12-2013

Stiri de ultima ora din

LIVE BLOG MONDIAL. România - Australia 17-7. Am luat gol de la centrul terenului, după ce Dedu a uitat să stea în poartă!

21:08: Australia continuă să greşească foarte mult, iar PÎRVUŢ marchează al doilea său gol din această repriză. După o ciocnire cu o adversară, Marin rămâne întinsă, dar îşi revine repede.

21:06: PÎRVUŢ pătrunde frumos şi înscrie cu o aruncare la colţul scurt.

21:05: A început repriza secundă, mingea de start e a României!

20:50: PÎRVUŢ înscrie ultimul gol al reprizei, cu o aruncare puternică de la 10 metri! România primeşte gol cu poarta goală, după ce australiencele profită de faptul că Dedu era neatentă! Tadici o ceartă dur pe Dedu!

20:49: Timp de 45 de minute, meciul dintre Spania şi Polonia a fost unul echilibrat. Finalul le-a aparţinut însă ibericelor, care s-au impus cu 26-20! Alexandrina Barbosa (foto jos) a fost cea mai bună marcatoare a Spaniei, cu opt goluri!

Spania - Polonia 26-20 (11-11)

Spania: Navarro 12 intervenţii - Barbosa 8 goluri, Beg. Fernandez 5, Aguilar 4, Lopez 3, Pinedo 2, Mangue 2, Pena 1, Chavez 1.

Polonia: Wysokinska 6 intervenţii, Gapska 2 intervenţii - Byzdra 4, Kudlacz 4, Niedzwiedz 4, Wojtas 3, Kulwinksa 1, Koniuszaniec 1, Siodmiak 1, Grzyb 1, Stachowska 1.

20:49: Cu un minut înainte de pauză, scorul e 15-5. Defensiva se comportă bine, Tadici fixând ca obiectiv maximum 12 goluri primite.

20:47: Australia nu a mai înscris de aproape 6 minute! Nici România nu reuşeşte însă să marcheze.

20:45: Potocki scoate din joc două apărătoare ale României printr-un dribling, însă Dedu scoate excelent! Buceschi ratează şi ea de la 9 metri!

20:43: Intrată în poartă, Dedu o lansează perfect pe BUCESCHI, care înscrie fără probleme. PÎRVUŢ înscrie şi ea tot pe contraatac la faza următoare, iar România are 6 din cele 15 goluri marcate în urma unor astfel de faze. Australia a cerut din nou timeout.

20:42: Recuperăm un nou balon în defensivă, iar Pîrvuţ scoate un 7 metri şi o eliminare la Potocki, după ce e busculată pe contraatac. PERIANU înscrie pentru 13-5, min.24.

20:40: Spre nemulţumirea lui Tadici, primim gol foarte uşor, după o intercepţie a Australiei. Tehnicianul României cere timeout şi îşi ceartă jucătoarele pentru lipsa de concentrare.

20:40: Deşi Tolnai are un procentaj de 56%, Tadici se gândeşte să o introducă şi pe Dedu, care se încălzeşte pe margine.

20:38: Din nou o combinaţie bună cu pivotul, iar PINTEA înscrie fără probleme.

20:36: Contraatac fulgerător al României, finalizat de BUCESCHI pentru 11-3! De pe extrema stânga a Australiei, Bentwitch înscrie cu o aruncare la colţul lung.

20:35: Pivotare frumoasă a lui PINTEA, care marchează superb pentru 10-3 (min.19)!

20:34: Pîrvuţ şi Buceschi au intrat în cele două extreme. O nouă ratare a lui Ciuciulete, care trage în portar!

20:33: E clar că planul echipei noastre e să nu forţeze şi să-şi conserve forţele pentru meciul de mâine cu Germania. Jucătoarele noastre nu sunt concentrate, iar Nechita ratează o nouă aruncare, după ce a căzut în semicerc. Australia a pierdut 9 mingi, în timp ce România are doar două baloane pierdute.

20:32: Dincă îşi încearcă norocul de la 9 metri, plutind peste defensiva adversă, însă trage în bară.

20:31: CIUCIULETE salvează o minge din semicerc şi înscrie!

20:30: Nechita scapă singură cu portăriţa adversă, dar ratează uşor!

20:29: Combinăm foarte bine pe extremă, iar DINCĂ înscrie fără probleme.

20:28: PERIANU face 7-1 cu o aruncare puternică de la 9 metri. La poarta cealaltă, Potocki o surprinde pe Tolnai cu o aruncare de la 9 metri, în cross.

20:27: Spania a reuşit să câştige clar contra Poloniei, scor 26-20!

20:26: O succesivă a naţionalei noastre e finalizată de NECHITA cu o aruncare la colţul scurt! Tehnicianul Australiei a cerut timeout.

20:24: În sfârşit, Australia înscrie! O minge în bară a extremei stânga e recuperată de Potocki, care face 5-1!

20:23: Australiencele greşesc din nou, iar pe contraatac NECHITA înscrie uşor, de pe semicerc, după o pasă a lui Dincă.

20:22: Ciuciulete e faultată pe contraatac, iar PERIANU transformă aruncarea de la 7 metri! România are 4-0 în minutul 8.

20:21: Fetele lui Tadici au luat în serios indicaţiile antrenorului, care a trasat ca obiectiv maximum 12 goluri primite! Până în minutul 7, tricolorele nu au încasat gol!

20:20: Australia comite foarte multe erori, în timp ce jucătoarele noastre înscriu foarte uşor pe contraatac sau pe faza a doua.

20:20: O nouă gafă a australiencelor e ”amendată” de CIUCIULETE!

20:19: NECHITA o păcăleşte pe portăriţa adversă cu o boltă şi face 2-0!

20:18: Încă o aruncare catastrofală a australiencelor, care au trimis mult peste. PERIANU deschide scorul pentru România în faza următoare.

20:17: Pasă în picior pentru extrema dreaptă a Australiei, dar Ţăcălie trimite în peluză de la 9 metri, pe faza a doua. România a început cu Tolnai - Nechita, Ţăcălie, Pintea, Perianu, Ciuciulete şi Dincă.

20:15: A început meciul dintre România şi Australia! Echipa de la Antipozi au atacul de start!

20:11: Spania s-a detaşat la patru goluri în meciul cu Polonia, scor 20-16 (min.47). În acest moment se intonează imnul României în sala din Novi Sad.

20:06: Cele două echipe întră în acest moment pe podeaua ”Spens Arena” din Novi Sad.

20:02: Polonia continuă să pună probleme Spaniei. Scorul e 15-15 după 39 de minute de joc.

19:56: Tot Pera a adăugat că pe lângă Elisei, nici Oana Manea nu va juca în meciul de diseară. Însă cele două jucătoare vor fi apte pentru meciul cu Germania.

19:55: ”Atmosfera în cadrul echipei e una foarte bună, având în vedere că am început bine turneul final. Fetele sunt unite şi se pregătesc foarte bine. Trebuie să pregătim jocul de mâine cu Germania, care se anunţă dificil”, a spus Florentin Pera, ”secundul” României la Dolce Sport.

19:54: România joacă în această seară în tricouri albastre şi şorturi galbene. În sală nu se află mai mult de 10-15 suporteri români.

19:48: Valentina Ardean figurează pe foaia de joc, dar nu face încălzirea alături de echipă, astfel că nu va intra în teren cu Australia.

19:40: La pauză, Spania e la egalitate cu Polonia, scor 11-11, un rezultat neaşteptat!

19:34: Defensivele nu au excelat în partida dintre Cehia şi Germania, fiind înscrise 39 de goluri, cele mai multe de la acest turneu final. În principiu, Cehia are una dintre cea mai slabe apărări din grupă, primind 72 de goluri în două meciuri de la Ungaria şi Germania. Muller (foto jos) a marcat 11 goluri, fiind prima jucătoare de la Mondial care înscrie minimum 10 goluri într-un meci.

Cehia - Germania 32-37 (13-17)

Cehia: Ranikova 5 intervenţii, Mullernova 5 intervenţii - Luzumova 9, Knedlikova 7, Keclikova 6, Salcakova 3, Vitkova 2, Hrbkova 2, Sterbova 1, Ruckova 1, Chrenkova 1.

Germania: Woltering 8 intervenţii, Krause 1 intervenţie - Muller 11, Althaus 6, Geschke 5, Steinbach 5, Naidzinavicius 4, Zapf 3, Hubinger 1, Augsburg 1, Loerper 1.

19:30: Urmează, în doar 45 de minute, meciul dintre Australia şi România! Fetele noastre nu ar trebui să aibă un meci foarte dificil.

19:28: Germania a terminat meciul în patru handbaliste, însă a smuls victoria în faţa Cehiei, scor 37-32! Susann Muller cea mai bună jucătoare a meciului, interul dreapta al nemţoaicelor a marcat 11 goluri. După două etape, Ungaria şi Germania au maximum de puncte.

19:24: Până acum, Germania - Cehia 35-31 (min.58) e meciul cu cele mai multe goluri marcate la acest Mondial.

19:18: Germania a revenit pe fondul eliminărilor încasate de Cehia, iar scorul e acum 32-26 (min.56) în favoarea echipei lui Heine Jensen.

19:13: Pe fondul relaxării nemţoaicelor, Cehia a mai redus din handicap, 29-24 (min. 48). Heine Jensen a cerut time-out pentru a rupe ritmul cehoaicelor. Cine ar mai fi crezut? Cehia se apropie la 26-29 după vreo 5 minute de rătăciri ale Germaniei în atac. Mia sunt 10 minute până la final. Însă anvergura revenirii cehoaicelor e oprită repede, după două eliminări înacasate în zece secunde. În celălalt meci disputat la această oră, Spania o conduce pe Polonia cu 5-4.

19:07: Zarurile au fost aruncate, Germania s-a desprins la 28-20. Mâine, România va avea un meci infernal de greu, pentru că nemţoaicele se pot odihni acum înaintea meciului de mâine.

19:05: Cu două contraatacuri, Cehia mai speră că va răsturna situaţia jocului, 24-20 (min. 40). Susann Muller face ordine, a ajuns deja la cota nouă, iar Germania conduce cu 27-20 (min 42).

18:58: Germania înscrie la foc automat şi în partea a doua, Cehia are multe găuri în defensivă şi pare că a cedat definitiv, 22-16 (min. 36)

18:56: Tricolorele s-au convins cum stă treaba cu Germania încă din prima repriză şi au plecat la cabine pentru a se echipa de joc.. Tadici şi Gaţu diseacă adversara de mâine din peluză.

18:51: La meciul din această seară, România nu va avea foarte mulţi suporteri. Resursele sunt păstrate pentru deplasări la meciurile cu Germania şi Ungaria.

18:50: În zece minute va începe şi meciul dintre Spania şi Polonia, din grupa C a Mondialului. Ibericele sunt favorite, mai ales după ce au pierdut meciul de debut cu Norvegia, scor 20-22.

18:43: În perspectiva meciului de mâine, nemţoaicele joacă destul de eficient. La 9 metri, forţează prin Steinbach (3 goluri) şi Muller (5 goluri), în timp ce Althaus e eficientă pe semicerc.

18:37: La pauză, Germania conduce cu 17-13, după un meci pe care l-a dominat clar.

18:33: Se joacă cinci la cinci, după eliminările lui Augsburg, respectiv Chrenkova. Germania are 16-11 (min. 28) şi se îndreaptă către a doua victorie consecutivă în grupă, chiar înainte de meciul direct cu România de mâine.

18:31: Germania joacă bine, cuplul Muller-Althaus făcând diferenţa. Naidzinavicius pleacă pe contraatac, iar Germania se desprinde 15-11 (min. 26).

18:29: Ambele echipe au în aceste minute apărări fragile. Se înscrie foarte lejer pe pătrunderi. Germania păstrează un avans de trei goluri, 12-9 (min. 23)

18:20: După ce a câştigat meciul cu Argentina din prima etapă, 33-23, Angola a reuşit să se impună şi azi, împotriva Paraguayului. A fost o victorie clară, lipsită de dubii, a africancelor, care s-au impus cu 37-12.

Paraguay - Angola 12-37 (7-18)

Paraguay: Yaryes 5 intervenţii, Villalba 3 intervenţii - Gomez 6, Fiore 1, Beggan 1, Acuna 1, Frutos 1, Rodriguez 1, Faria 1.

Angola: Almeida 11 intervenţii, Branco 7 intervenţii - Bernardo 9, L. Kiala 6, Paixao 6, Quitongo 3, Santos 3, Guialo 3, Kassoma 2, Viegas 2, Cazanga 1, Salvador 1, Monteiro 1.

18:19: Germania devine tot mai consistentă în joc, iar Susann Muller duce echipa germană la 7-5 (min. 15). Anja Althaus (foto jos) este deja la a doua eliminare în primele 15 minute. Să aibă nemţoaicele probleme în apărare?

18:14: România are parte de arbitri de gală la meciul cu Australia, surorile Bonaventura. Scăpăm de franţuzoaice la partida de mâine cu Germania?

18:12: În minutul 9 al jocului, în tribunele arenei ”Spens” îşi face apariţia şi naţionala României, care are oră de studiu al adversarilor înainte de jocul din această seară cu Australia.

18:10: Una dintre cele mai bune jucătoare ale CehieiIveta Luzumova, iese şchiopătând după numai 7 minute, totuşi Cehia trce în avantaj, 3-2 (min. 7). Angola conduce Paraguayul cu 35-12!

18:08: La partidă asistă şi Cristian Gaţu, şeful FRH, care s-a aşezat în peluză.

18:02: Angola s-a detaşat clar în faţa Paraguayului şi conduce cu 32-9 în minutul 56. A început şi Cehia - Germania! Debutul partidei e echilibrat, scor 2-2, după cinci minute de joc. Atmosfera e întreţinută de 20 de suporteri cehi, însă portarul german Woltering se remarcă după ce a apărat un şapte metri.

17:45: În 15 minute va începe şi cel de-al doilea meci din grupa D, cea a României. E vorba despre Cehia - Germania, unde nemţoaicele sunt favorite.

17:28: Unguroaicele au avut mari probleme cu Tunisia, atât în atac, cât şi în apărare. Principalul dezavantaj al maghiarelor a fost lipsa de concentrare, una clară, având în vedere că Gorbicz, care e aproape perfectă de la şapte metri, a ratat două aruncări de penalitate.

Ungaria - Tunisia 26-24 (15-15)

Ungaria: Herr 6 intervenţii, Kiss 5 intervenţii - Gorbicz 6, Tomori 6, Kovacsicz 4, Verten 3, Bulath 2, Szucsanszki 2, Trişciuk 1, Vincze 1, Bognar-Bodi 1.

Tunisia: Abdallah 9 intervenţii, Ben Slama 4 intervenţii - Dhaouadi 6, Chebbah 5, Toumi 5, Elghaoui 4, Jaouadi 2, Kouki 1, Kilani 1

17:22: Cea mai bună jucătoare a meciului a fost desemnată Maouna Dhaouadi, care a marcat şase goluri. În celălalt meci care se dispută la această oră, Angola - Paraguay 18-7 (pauză).

17:13: Tomori închide meciul cu un minut înainte de final, gol pe pătrundere, 25-23 (min. 60)! Ungaria iese cu o victorie după un meci în care a suferit teribil, scor 26-24!

17:09: Două jucătoare de la Ferencvaros, Tomori şi Verten (foto jos) mai liniştesc lucrurile în tabăra Ungariei, care a suferit cumplit în această repriză, 24-22 (min 57). Kilani anână verdictul, 24-23 (min. 58). Elghouai vede două minuzte după ce a tamponat-o pe Tomori.

17:03: Din nou egalitate, 22-22, cu şase minute şi jumătate înainte de final, suporterii maghiari se trezesc şi îşi încurajează naţionala!

17:00: Chebbah marchează pentru 20-20, mai sunt 10 minute până la final! Ungaria a ratat al treilea şapte metri consecutiv! Toumi aduce Tunisia în avantaj, 21-20 (52)! Verten a reuşit să readucă Ungaria în avantaj, 22-21, min.53.

16:55: Spre deosebire de meciul cu România, Tunisia plimbă repede mingea la 9 metri şi pune mari probleme Ungariei. Maghiarele rămân în avantaj, scor 20-18.

16:50: Meciul nu e însă unul uşor pentru maghiare. Herr îşi salvează echipa de un rezultat egal, Ungaria are un avantaj fragil, 19-18 (min. 41), Tomori şi Gorbicz nu pot desface apărarea tunisiană!

16:44: În minutul 37, Ungaria are pentru prima dată în meci o diferenţă de trei goluri, scor 19-16!  Începe, în grupa C, meciul dintre Paraguay şi Angola!

16:42: S-a reluat meciul dintre Ungaria şi Tunisia, iar maghiarele au preluat conducerea, scor 17-16 (min.35). Gorbicz ratează o aruncare de la şapte metri, dar tot ea recuperează şi ajută Ungaria să se desprindă la 18-16.

16:28: "Bine că nu aţi jucat la nouă metri cu Dhaouadi, Toumi şi Chebbah împotriva noastră", i-a spus Tadici lui Perreira înainte de meciurile de azi. Selecţionerul Tunisiei a ţinut cont de acest aspect şi a făcut echipa în consecinţă cu Ungaria.

16:24: Mare surpriză la pauză în meciul dintre Ungaria şi Tunisia. Scorul e egal, 15-15, după un meci echilibrat!

16:21: Selecţionata maghiară marchează în patru prin Szucsanszki, iar Tunisia ia time-out, cu 30 de secunde înainte de finalul reprizei. Scorul e 15-14 pentru Ungaria.

16:18: Hajdu a scos-o din poartă pe Eva Kiss şi a introdus-o pe Orsolya Herr. Szekeres este eliminată două minute pentru o intrare la gât asupra lui Dhaouadi. Ungaria termină repriza în patru handbaliste după ce a fost eliminată şi Kovacsicz (foto jos).

16:13: Tunisia reuşeşte să ţină Ungaria în şah! După ce în meciul cu România, africancele au pierdut uşor, în meciul cu maghiarele au egalat în minutul 24, scor 12-12. Selecţionerul maghiar, Janos Hajdu, e nemulţumit de evoluţia lui Tomori, pe care a scos-o pe faza de apărare. MVP-ul reprizei este tunisianca Maroua Dhaouadi, care înscrie gol după gol în această perioadă a jocului

16:11: Gheorghe Tadici l-a sfătuit pe selecţionerul Tunisiei, înainte de meci, să joace la nouă metri, în acelaşi timp cu Toumi, Chebbah şi Dhaouadi. De Moura Perreira l-a ascultat, iar rezultatele se văd pe tabelă, Tunisia rezistă cu brio în primele 20 de minute, Ungaria conducând cu un singur gol (12-11).

15:59: Impulsionate de antrenorul Janos Hajdu, maghiarele au început să fie mai dure în apărare şi au preluat conducerea în minutul 12, scor 6-4.

15:55: Tunisia stă aproape de Ungaria, 3-3 după 7 minute, Chebbah a marcat de la 9 metri, iar africancele joacă mult mai bine decât în meciul cu România. Unul dintre interii care a evoluat bine şi contra României, Jaouadi, face 4-3 cu o aruncare de la 9 metri.

15:47: A început meciul dintre Ungaria şi Tunisia! În tribunele sălii din Novi Sad sunt doar 100 de spectatori!

15:35: Unguroaicele evoluează azi cu 15 jucătoare pe foaia de joc. Sandra Zacsik (foto jos, în verde) şi Aniko Kovacsics, ambele uşor accidentate, nu au fost convocate pentru meci.

15:32: Jucătoarele României stau la hotelul ”Parc” din Novi Sad, care a aparţinut interlopului Ratko Buturovic, cunoscut şi sub numele de ”Ultraboss”. Acesta a decedat în urmă cu câteva luni, iar prin oraş se vorbeşte că ar fi fost sufocat de un bodyguard.

14:53: Tricolorele sunt la odihnă la Hotel Park. Toată echipa va fi prezentă de la ora 18:00 la Spens Arena şi va urmări partida Germania - Cehia. Denisa Dedu s-a mai liniştit după ce a fost la un pas de o accidentare gravă, dintr-un motiv stupid. "Se putea întâmpla orice, este regulă în handbal că porţile trebuiesc prinse", a spus Tadici.

14:36: Naţionala Ungariei a ajuns deja la ”Spens Arena” din Novi Sad, acolo unde într-o oră va juca împotriva Tunisiei, în primul meci al zilei din grupa D.

13:45: Toate cele şase delegaţii din grupa D, de la Novi Sad, sunt cazate la Hotel Park, un stabiliment de cinci stele, care i-a aparţinut lui Ratko Buturovic, decedat în urmă cu câteva luni, chiar în interiorul acestei locaţii. Hotelul este amplasat aproape de centrul oraşul. La intrare, pe o măsuţă, sunt amplasate steguleţele tuturor celor 24 de participante.

13:30: Antrenamentul de azi s-a încheiat cu o sperietură zdravănă pentru Denisa Dedu. Chiar la finalul şedinţei, goalkeeper-ul echipei s-a sprijinit cu mâinile de bara transversală. Nefiind prinsă în parchet, s-a dus pe spate, cu tot cu Denisa Dedu. Din fericire, portarul care va apăra buturile României cu Australia, cel puţin aşa a anunţat selecţionerul, nu a păţit nimic. Incidentul a oprit şi antrenamentul, celelalte fete fiind la momentul respectiv în cealaltă jumătate de teren. Denisa Dedu a fost ajutată imediat să se ridice de Talida Tolnai.

13:22: Valentina Ardean şi Oana Manea încă se resimt din punct de vedere medical după partida cu Tunisia. Alice a făcut stretching pe toată durata antrenamentului, în timp ce Oana Manea a stat pe margine la pregătirea apărării pentru meciul cu Germania. Pivotul de la Krim Ljubljana are un deget bandajat după ce acesta i-a fost dat peste cap la partida de sâmbătă.

13:15: Tocmai s-a terminat antrenamentul echipei naţionale, desfăşurat în a doua sală din cadrul complexului "Spens Arena, cel în cadrul căruia se desfăşoară şi meciurile grupei D. Gheorghe Tadici a programat o şedinţă  de aproximativ 55 de minute şi a fost axat, aşa cum anticipam, pe pregătirea meciului de mâine cu Germania. După aproximativ 15 minute de încălzire şi aruncări la poartă, selecţionerul a insistat în restul antrenamentului doar pe faza de apărare, semn că acest aspect este prioritar la meciul de mâine, programat de la ora 16:00.

12:05: Probleme mari şi în echipa Spaniei. Deşi Krim a ameninţat-o pe Carmen Martin, accidentată la braţ, cu suspendarea în cazul în care va juca la Mondial, extrema dreaptă iberică a mers cu echipa în Serbia, ba chiar a evoluat în meciul cu Norvegia. Însă Martin s-a reaccidentat, suferind o fractură a degetului arătător de la mâna dreaptă, şi a fost înlocuită deja cu Jessica Alonso. Mondialul s-a terminat pentru jucătoarea de 25 de ani.

12:03: În plin Campionat Mondial, zvonurile privind piaţa transferurilor din handbalul european continuă să fie alimentate. Conform televiziunii norvegiene TV2, pivotul Heidi Loke ar reveni la Larvik din vară, la finalul angajamentului cu echipa maghiară Gyor.

11:53: Tadici ştie deja tactica pe care naţionala o va adopta cu Australia. Meciul de azi va fi un antrenament pentru duelurile cu Germania şi Ungaria de marţi, respectiv joi, cae vor stabili ierarhia finală a grupei.

Mai multe informaţii, aici.

11:51: În grupa B, Brazilia, Serbia şi Danemarca îşi păstrează recordul de 100% la acest turneu final. Danezele au avut însă probleme în faţa Japoniei, care a făcut un nou meci foarte bun. În schimb, Serbia a început slab, însă a continuat excelent în partea secundă, primind doar opt goluri în ultimele 40 de minute ale meciului cu Algeria, câştigat cu 34-14.

Japonia - Danemarca 25-29 (13-13)

Japonia: Hida 6 intervenţii, Fujima 1 intervenţie; Masuda 1, Kamimachi 1, Nishikori 1, Yokoshima 5, Fujii 6, Arihama 1, Tanabe 3, Ishiate 5, Hayafune 1, Hara 1

Danemarca: Greve 5 intervenţii, Poulsen 5 intervenţii; Schumacher 2, Fisker 2, Gravholt 2, Pedersen 1, Line Jorgensen 8, Kristiansen 10, Jensen 2, Burgaard 1, Stine Jorgensen 1

Algeria - Serbia 14-34 (6-18)

Algeria: Boussora 10 intervenţii, Sehabi 5 intervenţii; Bellakhdar 2, Titou 2, Ziadi 5, Hemissi 2, Tizi 3

Serbia: Tomasevic - 12 intervenţii, Risovic 8 intervenţii; Krpez 3, Lekic 2, Zivkovic 4, Damnjanovic 6, Eric 2, Rajovic 3, Nisavic 9, Stoiljkovic 2, Liscevic 1, Lojpur 2

China - Brazilia 21-34 (12-19)

China: Hou 2 intervenţii - Shuhui Wang 5, Shasha Wang 3, Wu 3, Sha 3, D. Zheng 2, Chen 2, Zhang 1, Zhao 1, Li 1.

Brazilia: Arenhart 15 intervenţii, Pessoa 9 intervenţii - Da Silva 9, Do Nascimento 8, Rodrigues 5, Piedade 2, Andrade 2, Nunes 2, Cavaleiro 2, Moura 1, Costa 1, Rocha 1, Amorim 1.

11:50: Meciurile de ieri, care au contat pentru grupele A şi B ale Mondialului din Serbia, nu au oferit surprize. Muntenegru, Franţa şi Coreea de Sud şi-au respectat statutul de favorite şi au câştigat. E clar deja că Muntenegru şi Franţa se vor bate pentru câştigarea grupei A, în timp ce Coreea are prima şansă pentru a ocupa locul trei.

DR Congo - Muntenegru 9-35 (4-19)

Congo: Makubanza 6 intervenţii, Mbole Kibambe 4 intervenţii; Shokkos Songa 1, Feza Mwange 1, Lusamba 3, Mwasesa 1, Babala 1, Betu Mvita 1, Kibamba Nkembo 1

Muntenegru: Vukcevic 16 intervenţii; Petrovic 5, Pavicevic 4, Radicevic 3, Djokic 3, Despotovic 1, Jovanovic 2, Sara Vukcevic 4, Malovic 2, Bulatovic 5, Mehmedovic 3, Knezevic 3

Rep. Dominicană - Franţa 10-27 (4-10)

Rep Dominicană: Dominguez o intervenţie, Suarez 3 intervenţii; Brito 1, Andino 5, Lorenzo 1, Lopez 1, Cespedes 1, Pop 1

Franţa: Darleaux 9 intervenţii; Goudjo 1, Kamto 2, Cisse 4, Pineau 1, Baudouin 7, Zaadi 3, Dembele 1, Deroin 4, Goroiani 2, Niombla 1, Lacrabere 1