LIVE BLOG | Malmö - CFR Cluj. Dahlin a respins la execuţia lui Ţucudean, Strandberg a trecut pe lângă deschiderea scorului. Atmosferă incendiară în Suedia

Minutul 18: Jocul arată promiţător. CFR pare echipa mai montată în acest moment. Suedezii nu reuşesc să se mai apropie de poarta apărată de Arlauskis, în timp ce ardelenii îl caută de fiecare dată pe Ţucudean.

Minutul 8: De data asta au prins poarta. Deac a preluat în lateral, i-a pasat lui Djokovic în centru, iar mijlocaşul croat i-a aşezat balonul lui Ţucudean. Vârful adus de la Viitorul a şutat puternic la colţul scurt, dar portarul Dahlin a plonjat şi a trimis în afara terenului. A fost primul şut expediat de CFR Cluj pe poarta lui Malmö, în această dublă manşă.

Minutul 7: Prima încercare. Omrani a trecut de mijlocul terenului, a mai făcut câţiva paşi, după care şi-a încercat norocul cu un şut de la mare distanţă. Balonul s-a scurs pe lângă poarta apărată de Dahlin.

Minutul 2: Ocazie uriaşă pentru Malmö! Rosenberg a trimis din lateral la 16 metri, Riks a fost angajat în marginea careului, după care a trimis în faţa porţii. Arlauskis fusese depăşit de balon, dar decarul Strandberg a ratat întâlnirea cu balonul (foto mai jos), astfel că CFR Cluj a scăpat basma curată, la doar câteva secunde de la startul partidei.

Captură Digi Sport

Minutul 1: A început partida dintre Malmö şi CFR Cluj. Lovitura de start le-a aparţinut oaspeţilor. Andrew Dallas este centralul care oficiază în această seară.

20:07 Atmosferă incediară la Malmo! Suedezii susţin că au vândut aproape 18.000 de bilete pentru meciul retur cu CFR Cluj, care va începe la 20:15.

Vi närmar oss 18 000 biljetter sålda till kvällens match!Köp biljett: https://t.co/hDejuEaH9k pic.twitter.com/NyMDrOKuMD

— Malmö FF (@Malmo_FF) 1 august 2018

19:00 Avem primul 11 al campionei. Din informaţiile ProSport, aceasta va fi echipa de start a CFR-ului: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Culio, Hoban – Deac, Djokovici, Omrani - Ţucudean

CFR Cluj a avut un start agitat de sezon. Edi Iordănescu a cucerit primul trofeu din cariera sa de antrenor, la prima partidă la cârma echipei din Gruia, 1-0 în Supercupa cu Craiova. Apoi a urmat egalul de pe teren propriu, împotriva celor de la FC Botoşani, scor 1-1, ultimul ”test” înainte de primul meci cu Malmo. Înfrângerea din turul cu suedezii i-a fost fatală lui Edi Iordănescu, care s-a despărţit pe cale amiabilă de campioana României, lăsându-i scaunul lui Toni Conceicao.

Clujenii au remizat împotriva celor de la Dunărea Călăraşi, scor 0-0, la primul meci al nou-promovatei pe teren propriu în Liga 1, şi se deplasează în Suedia pentru a recupera înfrângerea din tur. De partea cealaltă, Malmo vine după victoria din campionat, scor 2-1 cu Norrkoping, şi vrea să continue seria de patru victorii consecutive în toate competiţiile.

Suedezii s-au întărit chiar înainte de dubla cu campioana României. Aceştia l-au adus pe Romain Gall, un american născut la Paris, cotat la 600.000 de euro. Suma pe care aceştia au plătit-o celor de la Sundsvall în schimbul său a fost cu 100.000 mai mică. De partea cealaltă, clujenii i-au adus în această pauză competiţională pe Mate Males, Andrei Radu, Robert Tambe, Adam Lang şi Giuseppe De Luca. Centralul partidei din Suedia va fi scoţianul Andrew Dallas.