LIVE BLOG | Germania - Franţa 0-2. GOOOL Griezmann! Atacantul lui Atletico face "dubla" după greşeala lui Neuer şi Franţa e aproape de marea finală

LIVE BLOG | Germania - Franţa 0-2. GOOOL Griezmann! Atacantul lui Atletico face dubla după greşeala lui Neuer şi Franţa e aproape de marea finală
23:37 Germania declanşează forcingul, pentru că e la doar câteva minute de ratarea finalei. Iese Schweinsteiger, aflat, cel mai probabil, la ultimul meci în tricoul Manschaftului, intră tânărul Sane, cel care e aproape să marcheze la chiar prima atingere de minge, dar balonul trece puţin pe lângă poartă. Schimbă şi Deschamps, cu Gignac în locul lui Giroud.

23:31 GOOOOOL FRANŢA! Tânărul Kimmich greşeşte grav, Pogba centrează din stânga, Neuer iese şi respinge greşit, direct la Griezmann, iar vârful lui Atletico cam pune capăt meciului. Execuţie cu talpa, din apropiere, al şaselea gol la acest EURO şi Germania e în genunchi. Kimmich e aproape să-şi răscumpere greşeala de la gol, dar şutul său superb, cu dreptul, întâlneşte bara porţii lui Lloris.

23:30 Schweinsteiger a ajuns la 38 de meciuri la turneele finale, l-a depăşit pe Klose şi a intrat în istoria fotbalului german. Schimbare şi la francezi, cu Kante în locul lui Payet.

— AS English (@English_AS) July 7, 2016

23:25 Prima schimbare ofensivă a lui Low. Emre Can îi lasă locul lui Mario Gotze, iar marcatorul golului din finala Mondialului de acum doi ani e cam ultima speranţă a nemţilor. Ar mai fi pe bancă Podolski.

23:18 Situaţia devine dramatică pentru Low. Boateng e înlocuit cu Mustafi după ce se accidentează şi nu mai poate continua meciul. Germania pierde o schimbare şi mai are 30 de minute la dispoziţie să inventeze ceva. Prietenele francezilor cu siguranţă se bucură de meci.

— Football WAGs (@Footy_WAGs) July 7, 2016

23:12 Penalty-ul dictat în prelungirile primei reprize face din Germania echipa împotriva căreia s-au dictat cele mai multe lovituri de la 11 metri în fazele finale de la EURO. Franţa iese rar spre deloc în defensivă, dar ziua proastă prinsă de Ozil şi Dralxer face ca apărarea condusă de Koscielny să stea liniştită.

— MisterChip (Alexis) (@2010MisterChip) July 7, 2016

23:03 Start în repriza a doua. Misiunea Germaniei se complică teribil, pentru că Franţa va pune un accent şi mai mare pe defensivă, iar trecerea timpului ar putea aduce spaţii mari pentru Griezmann pe contraatac.

22:48 GOOOOOOOL FRANŢA! Schweinsteiger face un lucru pe care l-am văzut şi la Boateng în sfertul cu Italia. Sare la cap cu mâna depărtată de corp, mingea reluată de Evra cu capul îl loveşte în braţ şi Rizzoli arată penalty. Execută Griezmann, în dreapta lui Neuer, şi Franţa intră în avantaj la cabine. Atacantul lui Atletico e golgheterul EURO cu cinci goluri şi cu greu mai poate fi detronat.

— nene tuittero (@nenetuittero) July 7, 2016

22:44 Spre deosebire de comentatorii de la ProTV, cei de la Dolce ştiu sau cel puţin par că ştiu ceva fotbal şi explică bine motivul retragerii Franţei. Deschamps joacă foarte jos, în speranţa că nemţii vor fi atraşi de mirajul ofensiv şi vor uita de defensivă. Acest lucru se întâmplă în minutul 42, când Giroud scapă singur cu Neuer de la mijlocul terenului, dar aleargă cu doi saci de ciment în spate şi e prins de Howedes exact în momentul şutului. Mare ocazie pentru ţara gazdă.

22:37Aparent e ruşinos ca o echipă de talia Franţei să nu treacă jumătatea terenului, dar twitter-ul ne aduce aminte că scorul din Brazilia - Germania în acelaşi minut era 0-5. La nemţi se simte lipsa lui Mario Gomez, în timp ce Giroud e blocat fără mari probleme de fundaşii centrali ai lui Low. Can ia primul galben după un fault la Griezmann şi-i dă lui Pogba şansa unei lovituri libere din poziţie bună, dar starul lui Juve îl imită pe Payet şi bate foarte slab. Mult prea slab pentru a-l enerva măcar pe Neuer.

— DW Sports (@dw_sports) July 7, 2016

22:28 Francezii s-au retras foarte mult, iar forţa ofensivă a Germaniei e atât de mare încât nu are cum să nu producă pericol. Schweinsteiger şutează de la distanţă, mingea se duce sub bară, dar Lloris respinge de sub bară. 28 de minute în care Franţa ne-a păcălit cu startul mai bun, dar atât.

22:22 Pogba face aceeaşi greşeală ca în meciul cu Irlanda, intră din spate la Ozil, dar Rizzoli nu vede faultul petrecut fix pe linia de 16 metri. Raportul de forţe s-a schimbat, Germania e echipa care domină, iar Franţa aşteaptă contraatacurile.

22:15 Vin replicile Germaniei. Emre Can centrează pentru Muller, dar vârful lui Bayern parcă nu vrea, cu orice preţ, să înscrie la EURO şi reia complet aiurea din poziţie bună. Acelaşi Emre Can, care a intrat excelent în meci, şutează cu stângul din marginea careului de 16 metri, dar Lloris respinge cu un efort disperat. Aşa arată graficul posesiei mingii în primele 15 minute.

— CVM Television (@CVMTV) July 7, 2016

22:10 Prima mare ocazie a meciului. Combinaţia dintre Matuidi şi Griezmann scoate din joc doi fundaşi nemţi, vârful lui Atletico beneficiază de un paravan al lui Giroud, trage cu dreptul la colţul lung, dar nu face suficient pentru a-l învinge pe Neuer. Franţa începe mai bine şi nemţii ies cu greu din propria jumătate.

22:05 Se începe nervos, Howedes are o intervenţie la limită în careu, dar Rizzoli nu acordă penalty şi bine face. Franţa e ceva mai activă, iar fanii nemţi, cel puţin 15.000 la număr, fac faţă cu brio.

22:00 "Nu sunt cu voi în persoană, dar inima mea e cu voi. Să aveţi un meci bun", e mesajul transmis de Karim Benzema, marele absent al Franţei, înaintea partidei care tocmai a început. Italianul Nicola Rizzoli e la centru.

21:50 Islanda nu e uitată. Fanii nemţi şi francezi prezenţi pe Velodrome au luat salutul viking al nordicilor şi l-au refăcut. Evident, nu a sunat la fel, dar aşa vedem şi noi cât a însemnat Islanda pentru acest EURO.

21:42 Meci special pentru Blaise Matuidi. În urmă cu fix cinci luni, mijlocaşul lui PSG juca într-un derby contra lui Marseille, tot pe Velodrome, şi era atacat cu torţe şi petarde de ultraşii marseiezi. Astăzi Matuidi se întoarce pe Velodrome, dar nu va mai fi bombardat, ci încurajat.

— Get French Football (@GFFN) July 7, 2016

21:25 Absenţele lui Hummels, Khedira şi Mario Gomez fac ca Franţa să fie dată drept uşor favorită de casele de pariuri. Totuşi, nu trebuie să uităm că ultima semifinală jucată de nemţi contra ţării gazdă a unui turneu final s-a terminat urât.  Acel 7-1 cu Brazilia nu va fi uitat foarte repede.

21:05 Meciul se va juca la Marseille, pe Stade Velodrome, iar fanii nemţi vor putea face cu greu faţă numărului imens de spectatori francezi prezenţi. Cele două echipe au ieşit pe gazon pentru a inspecta terenul.

— Danny White (@dannywhite93) July 7, 2016

20:50 Avem cele două echipe de start. Surpriza apare în 11-le lui Deschamps, care a renunţat la Rami şi a ales să-l titularizeze pe Umtiti. Locul lui Khedira în formaţia lui Joachim Low a fost luat de Emre Can, mijlocaşul central de la Liverpool.

— TheSPORTbible (@TSBible) July 7, 2016

20:30 O oră şi jumătate până la meciul dintre Germania şi Franţa, probabil cel mai aşteptat de la acest European. Aveţi mai jos statistica celor două echipe. Francezii stau mai bine la doar două capitole, intervenţii reuşite şi goluri marcate. În rest, Germania e peste.

— WhoScored.com (@WhoScored) July 7, 2016

Semifinala Germania - Franţa are toate şansele să fie un meci care se va bucura de mai mult interes decât finala turneului. Poate cele mai bune echipe de până acum la EURO, cele două se întâlnesc în meci direct însă se află în condiţii complet diferite. Nemţii lui Low sunt grav afectaţi de absenţe, cu Mats Hummels suspendat, şi Mario Gomez şi Sami Khedira accidentaţi, iar rezervele acestora nu au părut până acum la acelaşi nivel. De cealaltă parte, gazda turneului nu doar că vine fără probleme de lot, însă elevii lui Didier Deschamps au un moral ridicat după demonstraţia de forţă făcută în sfertul de finală împotriva Islandei.

Va fi prima întâlnire între cele două naţionale la un turneu final de campionat european, Germania şi Franţa duelându-se până acum doar la Cupe Mondiale. Au fost patru astfel de întâlniri, victoriile fiind împărţite. Ultima întâlnire a avut loc la mondialul din 2014, din Brazilia, atunci când nemţii au trecut cu 1-0 de Franţa în sferturi şi au câştigat trofeul.

Statistica este în favoarea Germaniei înaintea acestei semifinale. Franţa nu a reuşit niciodată să iasă fără gol primit din întâlnirile cu nemţii la turneele finale. Mai mult, Germania a ajuns în faza semifinalelor la ultimele şase turnee finale la care a participat (CM 2006, EURO 2008, CM 2010, EURO 2012 , CM 2014 , EURO 2016) însă ultimul european câştigat a fost acum 20 de ani, în 1996.