FCSB - Hermannstadt 3-0. Prima victorie pentru Teja. Hora a înscris la debut, Miriuţă are şanse tot mai mici să ajungă în playoff

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)Arbitru:Cătălin Popa (Piteşti). Asistenţi: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin) şi George Neacşu (Bistriţa)

►FCSB: Bălgrădean - Benzar, Bălaşa, Filip, Morais - Pintilii (Planics 46), F. Matei (Teixeira 55) - Man, F. Tănase, F. Comans - Hora (Gnohere 78)Rezerve: A. Vlad - Rusescu, Stoian, M. RomanAntrenor: Mihai Teja

►Hermannstadt: Căbuz - Tătar, Dandea, Dâlbea (Lendric 58), I. Stoica, S. Popovici - Offenbacher (I. Petrescu 46), Moreira, L. Dumitrius (Acsinte 77) - Jazvic, BlănaruRezerve: Ciorgovean - Pîrvulescu, Mijuskovic, PamfileAntrenor: Vasile Miriuţă

►Minutul 90+3 Fluier final. FCSB câştigă primul meci în mandatul lui Mihai Teja, scor 3-0 cu Hermannstadt. Şansele sibienilor de a prinde playoff-ul se diminuează după această etapă, în timp ce FCSB s-a apropiat la trei puncte de liderul CFR Cluj . Ioan Hora a reuşit să-şi treacă în cont primul gol pentru noua sa echipă, la chiar primele minute în tricoul vicecampioanei.

►Minutul 90+3 GOOOL FCSB! Romario Benzar trimite la bara a doua, iar Teixeira înscrie pentru 3-0, din apropiere.

►Minutul 90 S-au arătat trei minute suplimentare de la margine.

►Minutul 85 O nouă şansă pentru Lendric. Croatul a primit la 16 metri, a reluat din voleu, dar mingea s-a dus peste poarta adversă. Lendric a fost nevoit să şuteze cu piciorul stâng şi s-a văzut că nu este piciorul lui de bază.

►Minutul 75 Ocazie pentru FCSB. Teixeira i-a scos lui Junior Morais, care a şutat din cădere. Mingea s-a oprit în plasa laterală, astfel că scorul rămâne 2-0. Gnohere a fost şi el trimis la încălzire.

►Minutul 67 Zlatan? Bălaşa a încercat să înscrie din foarfecă, dar mingea n-a prins cadrul porţii. Sibienii sunt mai prezenţi în joc în această repriză secundă, dar nu reuşesc să-i pună probleme lui Bălgrădean. FCSB se îndreaptă spre o victorie destul de lejeră.

►Minutul 59 Ocazie pentru Hermannstadt. Jazvic l-a găsit pe Lendric în careu, iar jucătorul intrat de doar câteva secunde a trimis puternic spre poarta adversă. Lendric a căutat vinclul, dar a trimis peste poartă, spre dezamăgirea lui Miriuţă.

►Minutul 51 Primul cartonaş galben al meciului. Cătălin Popa îl avertizează pe Dumitriu.

►Minutul 46 S-a reluat jocul. S-au operat schimări la pauză: a intrat Planic în locul lui Pintilii, în timp ce Offenbacher a fost schimbat cu Petrescu.

►Minutul 45+2 Pauză pe Arena Naţională. FCSB s-a desprins rapid pe tabelă, după un început extrem de modest al oaspeţilor. Pe parcurs, elevii lui Miriuţă s-au trezit la viaţă, dar n-au reuşit să-l învingă pe Bălgrădean. Rămâne de văzut ce discurs va aborda Miriuţă la vestiare. La acest scor, FCSB se apropie la trei puncte de CFR Cluj.

►Minutul 40 Ocazie mare pentru FCSB. Florin Tănase a scăpat singur cu Căbuz, a fost blocat de portarul advers, după care a revenit în posesia balonului. La a doua încercare, Tănase l-a fentat pe Căbuz, a şutat pe jos, dar a izbit plasa laterală. Rămâne 2-0 pentru FCSB, care a avut o şansă bună să închidă practic jocul.

►Minutul 33 Hermannstadt dă semne de viaţă. După un început în care elevii lui Miriuţă n-au existat, jocul începe să se echilibreze. Oaspeţii leagă mai multe pase, au urcat cu fundaşii la centrul terenului şi încep chiar să ameninţe poarta apărată de Bălgrădea. Ideal pentru Hermannstadt ar fi să înscrie până la pauză, pentru a păstra şanse reale de a reveni pe tabelă, în partea secundă.

►Minutul 30 Ocazie pentru Hermannstadt. Dandea a reluat cu capul de la 11 metri, însă mingea a trecut de puţin peste bara transversală. Bălgrădean era şi el la post. Sibienii au avut superioritate numerică la acest atac, însă n-au profitat.

►Minutul 25 Apariţie surprinzătoare. Ilie Năstase a furat toate privirile în zona VIP. Primul lider mondial din istoria tenisului masculin s-a afişat într-un costum alb-negru. Până şi pălăria e în ton cu hainele.

►Minutul 17 GOOOL FCSB! Romario Benzar a centrat în şase metri, iar Hora l-a pierdut pe drum pe Dâlbea şi a înscris pentru 2-0. Vârful gazdelor a reluat din prima, din voleu, iar Căbuz n-a avut nicio şansă. Hora a stat în linie cu fundaşii lui Miriuţă, dar le-a luat faţa apărătorilor adverşi. Hermannstadt nu a avut nicio reacţie până acest moment. Rămâne de văzut cum va decurge jocul după acest gol de 2-0.

►Minutul 15 FCSB domină. Vicecampioana rămâne sus şi după golul de 1-0, venit în minutul 3. Sibienii mizează pe un contraatac izbăvitor, dar până în acest moment nu a apărut vreo portiţă.

►Minutul 3 GOOOL FCSB! Dennis Man a pătruns în careu din partea dreaptă, a centrat în şase metri, iar Dâlbea a deviat în propria poartă. Chiar dacă Dâlbea nu ar fi ajuns primul la minge, Florin Tănase venea demarcat şi avea toate şansele să înscrie. Început perfect pentru FCSB, care încă din primele secunde s-a instalat în jumătatea adversă.

►Minutul 1 A început partida dintre FCSB şi Hermannstadt.

►19:53 Planic a fost lăsat de Teja pe bancă. Patronul FCSB, Gigi Becali, aşteaptă o victorie categorică: "Dacă vrem să fim campioni, nu e normal să ai emoţii. Vreau goluri. Probabil că Teja are o strategie (n.r întrebat de absenţa lui Planic). Nu râdeţi! Teja mi-a zis că are filozofia asta: cine greşeşte, stă pe bancă. Planic o să joace cu siguranţă în repriza a doua, dar mi-a zis că vrea să-i motiveze", a spus Becali, la sosirea la stadion. De asemenea, crainicul stadionului a ţinut să felicite echipa de Fed Cup a României, pentru victoria superbă din Cehia.

►19:45 Impresii din tabăra FCSB. Suspendat pentru acest meci, Moruţan vede jocul din tribune: "Noi trebuie să ne facem treaba cât mai bine pe teren şi să obţinem victoria. Noi trebuie să fim foarte montaţi în seara aceasta şi să câştigăm. Nu ne interesează ce fac celelalte echipe. Din păcate sunt suspendat, dar le ţin pumnii băieţilor. Echipa arată foarte bine", a spus Moruţan, la microfonul Digi Sport.

►19:36 Ilie Dumitrescu a analizat formula lui Teja. Prezent în studioul Digi Sport, Ilie Dumitrescu a vorbit despre alegerile lui Teja: "E o formulă ofensivă. Contează foarte mult ca jucătorii să respecte planul tactic atunci când se pierde mingea. Şi mă refer aici la Man, Tănase, Matei, Coman, cavaleria uşoară. "Bizonul" a fost extrem de activ la meciul de la Călăraşi, dar se merge pe mâna lui Hora. El nu este număr 9, dar se mişcă mai mult în teren. Au o bancă destul de solidă, cu Rusescu, Stoian, Bizonul"

►18:39 Avem echipele de start! Pe foaie, FCSB va începe în 4-2-3-1, cu Florentin Matei lângă Pintilii, iar Hora vârf de lance. Rămâne de văzut dacă va evolua în 4-1-4-1. La prima vedere s-ar părea că Becali a pus piciorul în prag, pentru că Planic şi Stoian sunt doar pe bancă. Cei doi au fost criticaţi dur după remiza cu Dunărea Călăraşi. De partea cealaltă, Miriuţă mizează pe acelaşi 5-3-2, ca în meciul cu CFR Cluj, Măţel nu a prins lotul.

►18:28 Se anunţă o nouă asistenţă redusă. Până la această oră, s-au vândut sub 1000 de bilete pentru jocul dintre FCSB şi Hermannstadt, relatează reporterul ProSport aflat la faţa locului, Daniel Anghel.

►17:56 Revenire importantă la FCSB. DigiSport susţine că Mihai Teja are de gând să-l titularizeze pe Mihai Pintilii (34 de ani) în meciul contra lui FC Hermannstadt. În plus, Hora va juca şi el în premieră titular, Matei va fi titluar, conform dorinţei lui Gigi Becali, iar Bogdan Planic a ieşit din schemă, după prestaţia slabă de la Călăraşi.

FCSB se poate apropia la trei puncte de liderul CFR (47 de puncte), echipa din Cluj pierzând în faţa celor de la U Craiova , 2-0, rezultat care îi plasează pe olteni pe locul doi (42 de puncte). Elevii lui Teja vin după o remiză cu Dunărea Călăraşi, 1-1, iar Hermannstadt a obţinut acelaşi rezultat în partida cu CFR.

"Nu a fost neapărat grea săptămâna... poate zilele de după meci, dar trebuie să te ridici, să dai mai mult şi să câştigi următorul meci. Jucătorii sunt profesionişti, ştiu, înţeleg atunci când nu joacă banii. Patronul este cel care ne plăteşte, este normal să critice, să laude, dar noi trebuie să fim cei mai buni de pe teren şi atunci totul va fi bine", a spus Teja. "Suntem nerăbdători să obţinem prima victorie şi să mulţumim şi patronul, pentru că doreşte tiki-taka. Sperăm să o obţinem mâine şi la următoarele meciuri să fim pe aceeaşi linie. Avem mare nevoie de 3 puncte. Cei de la Hermannstadt au o echipă bună, cu experienţă, care se apără foarte bine şi au jucători buni de contraatac", a afirmat şi Florin Tănase, unul dintre liderii FCSB."Avem un meci foarte greu, foarte important pentru noi, cu FCSB. Din păcate, va lipsi Company. Va lipsi şi Juvhel (n.red. -  Tsoumou), care e suspendat. Dar, avem 22 de jucători în lot, iar cei care vor intra, sperăm să îi suplinească pe cei doi. Important e să ne apărăm bine, pentru că, după aceea, vom putea şi ataca. În primul rând trebuie să ne apărăm bine, cum am făcut-o şi în celelalte jocuri, cu CFR-ul, sau cu Viitorul şi la Iaşi , când n-am luat gol", a anunţat Vaslie Miriuţă, antrenorul ardelenilor.Tehnicianul a completat: "Am mai spus-o, cu CFR, FCSB şi Craiova, dacă scoatem puncte, e un bonus pentru noi, pentru că noi nu cu ele ne batem pentru a rămâne în Liga 1. Cu alte echipe ne batem. Nu suntem victime sigure. Într-adevăr, FCSB e favorită, e o echipă bună, a adus un antrenor nou, tânăr, unul dintre antrenorii buni din noul val, îl respect pe Mihai, pe Teja. Au jucători de valoare, dar şi eu am jucători foarte buni, care ştiu exact ce au de făcut".FCSB - FC Hermannstadt: