Dinamo, în ceaţă: a pierdut cu Sepsi, după un penalty refuzat, iar play-off-ul e tot mai departe. Nistor, gol şi apoi „roşu“

Dinamo a suferit a noua înfrângere a sezonului în Liga 1, cedând, pe teren propriu, în faţa lui Sepsi Sf. Gheorghe, şi ratând, astfel, şansa de a reveni, pentru moment, pe loc de play-off. Cu o lovitură de la 11 m refuzată, Dinamo a cedat, 1-2, după ce condusese cu 1-0 din minutul 61. Marcatorul lui Dinamo, Dan Nistor, şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică în ultimele 20 de minute, iar Sepsi a întors soarta meciului în doar trei minute.

Echipa lui Dusan Uhrin nu s-a regăsit după ce etapa trecută fusese învinsă cu 4-2 de Hermannstadt.

Într-un meci jucat în condiţii meteo dificile, pe ceaţă, care a limitat vizibilitatea din tribune, Dinamo a trăit o adevărată dramă în repriza secundă a partidei care a deschis etapa 21 a Ligii 1.

Dacă în primele 45 de minute nu s-a înscris, cel mai important moment fiind schimbarea forţată făcută de Leo Grozavu, antrenorul lui Sepsi, după ce Nicolae Carnat s-a accidentat, locul acestuia fiind preluat de Pavol Safranko, după pauză, „câinii“ au trecut prin toate stările, de la furie, la extaz şi, înapoi, la agonie.

În minutul 47, arbitrul Iulian Călin i-a refuzat un penalty evident lui Dinamo, la o fază la care şutul lui Deian Sorescu îl învinsese pe portarul oaspeţilor, Roland Niczuly. Fundaşul Rachid Bouhenna a intervenit ca un veritabil portar, cu un reflex excelent, respingând mingea cu mâna, însă intervenţia sa nu a fost sancţionată.

Două minute mai târziu, veteranul lui Dinamo a încasat un cartonaş galben pentru reproşuri aduse arbitrului, sancţiune care, mai târziu, avea să cântărească enorm pentru echipa din Ştefan cel Mare. Acelaşi Dan Nistor a deschis scorul în minutul 61, convertind pe tabelă o superioaritate destul de evidentă a gazdelor în teren.

Dinamo rămâne cu 28 de puncte, pe locul 8 în clasamentul Ligii 1, la două puncte distanţă de Gaz Metan, ocupanta locului şase, ultimul care duce în play-off. Mediaşul se poate distanţa la 5 puncte în faţa lui Dinamo, cu cinci etape rămase de disputat, dacă se impune pe terenul lui Poli Iaşi.