CM de handbal: Fără Neagu, dar cu Pintea în formă, România învinge Khazahstan

România păstrează șanse de calificare în grupele principale ale CM de handbal feminin din Japonia. Tricolorele au învins marți, cu 22-20, mult mai slab cotata reprezentativă a Kazahstanului.

În prima parte a meciului, România a părut să controleze jocul, conducând chiar și la șase goluri, scor 11-5. La pauză, tricolorele au intrat în avantaj, 14-11. În partea secundă, Kazahstan s-a apropiat foarte mult de egalare, având doar un gol mai puțin în minutul 59. În cele din urmă, tricolorele s-au impus, scor 22-20. Cea mai bună marcatoare a României a fost Crina Pintea, cu cinci reușite. Cristina Neagu a fost odihnită în această partidă. Pentru România, urmează acum meciurile decisive cu Muntenegru și Ungaria. Partida cu Muntenegru e programtă miercuri dimineață de la ora 8.00, în timp ce meciul cu Ungaria se va disputa vineri. România a urcat pe locul 3 în grupa C, având patru puncte. Lider rămâne Spania, cu șase puncte. Clasamentul grupei C: 1. Spania - 6 puncte 2. Muntenegru - 6 puncte3. România - 4 puncte 4. Ungaria - 2 puncte 5. Senegal - 0 puncte 6. Kazahstan - 0 puncte