„Ce sa fie? Nu-i nimic, a trecut acceleratul de Constanţa“ Halep o spulberă pe Kuzmova, e în sferturi la Madrid, după un meci în care a pierdut doar 12 puncte

În optimile tuneului de tenis de la Madrid, Simona a avut o prestaţie ireproşabilă. A învins-o pe Vicktoria Kuzmova fără să piardă game

Întrebată înaintea meciului cu Halep despre cum vede întâlnirea din optimi, Viktoria Kuzmova, 20 de ani , locul 46 WTA, se fălea că poate face faţă oricărei jucătoare din lume. Optimismul jucătoarei din Slovacia a fost spuberat de Simona cât ai zice peşte. De 21 de minute a avut nevoie jucătoarea din Constanţa să câştige primul set, 6-0, pe parcursul căruia românca a pierdut doar 7 puncte. Setul secund nu a adus nimic nou în jocul celor două sportive, obişnuita relaxare a Simonei nu şi-a mai făcut apariţia şi fostul număr 1 mondial a închis meciul după încă un set alb, în care Kuzmova câştigat doar alte 5 puncte În sferturile de finală ale turneului. Halep va juca cu învingătoarea meciului Barty (9 WTA) – Putintseva (43 WTA).