Stiri de ultima ora

CE Handbal. România ratează calificarea în FINALĂ după înfrângerea cu Rusia/ Crina Pintea: Puteam să dau 100 de goluri. Dar am nevoie de o minge, nu pot face magie

CE Handbal. România ratează calificarea în FINALĂ după înfrângerea cu Rusia/ Crina Pintea: Puteam să dau 100 de goluri. Dar am nevoie de o minge, nu pot face magie
Sport
Naţionala feminină de handbal a României a ratat, vineri seară, calificarea în finala Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa, după ce a fost învinsă de echipa Rusiei, campioana olimpică, scor 28-22.

1458 afişări

CE Handbal. România ratează calificarea în finala Campionatului european de handbal după înfrângerea cu Rusia

Naţionala de handbal feminin a României a jucat aproape perfect prima repriză cu Rusia. Chiar dacă echipa lui Trefilov a încheiat în avantaj prima parte, România a jucat bine de pe toate poziţiile, mai ales pe centru, cu Gabriela Perianu şi Ana Maria Dragut care au reuşit goluri superbe în vinclu. De cealaltă parte, MVP-ul (most valuable player -n.r.) Jocurilor Olimpice Rio 2016, Anna Vyakhireva, a fost de neoprit. Rusoaica de la Rostov-pe-Don a aruncat de opt ori şi a marcat şapte goluri.

A doua repriză a început însă slab pentru echipa noastră, Anna Vyakhireva a transformat două aruncări de la 7 metri în debutul părţii secunde, iar în minutul 32, Rusia se desprinde, în premieră, la trei goluri. Primul gol pentru România vine abia în minutul 7 al cele de-a doua reprize, marcat de Dragut. Două minute mai târziu, echipa noastră înscrie în inferioritate numerică, printr-un gol cu boltă al Crinei Pintea. În minutul 47 însă şi cu Anna Vyakhireva, care a înscris jumătate din golurile Rusiei, ecartul se măreşte la 6 goluri, iar două minute mai târziu, aceeaşi Vyakhireva măreşte diferenţa la 7 goluri cu un gol de la şold. Echipa României nu mai poate reveni în meci şi ratează calificarea în finala Campionatului european de handbal.

Crina Pintea: Puteam să dau 100 de goluri. Dar am nevoie de o minge, nu pot face magie

Handbalista Crina Pintea s-a declarat extrem de dezamăgită după eşecul cu Rusia, scor 28-22. Pivotul echipei naţionale a spus că putea să dea 100 de goluri de pe semicerc, dar avea nevoie de mai multe pase. Crina Pintea a marcat patru goluri contra Rusiei, din şase aruncări.

"Dezamăgitor, da. Cred că puteam mult mai mult, dar atât s-a putut astăzi. Meciul are 60 de minute, cum spun mereu, trebuie să joci până în ultima secundă. Sincer, fetele au fost foarte motivate, poate prea motivate. Poate am dat în partea cealaltă, nu ştiu! Cred că puteam, dar nu aşa, doar să spui că vrei. Ne-am împotmolit în ambele faze, nu ne-am apărat bine, ne-am grăbit în atac, am greşit individual şi asta a fost. E greu, normal că s-a văzut lipsa Cristinei, doar că şi noi, toate fetele...Nu vreau să găsesc scuze, dar cred că am fost prea motivate. Toate ştim unde am greşit! Sincer nu mă mai gândesc, sunt foarte optimistă de felul meu, dar trebuie să avem o altă atitudine, să jucăm tare şi să ne apărăm bine. Fără apărare nu faci nimic! Apărare şi alergare! Dacă nu alergi...

Cristina e mereu alături de noi, ne-a încurajat şi ne-a susţinut, ne-a spus că a fost bine. Doar că a doua repriză nu a fost aşa, s-au dus cu încă un gol, încă un gol. Nu poţi ţine aşa la nesfărşit dacă nu înscrii. Acolo, pe semicerc, puteam să dau 100 de goluri. Dar am nevoie de o minge, nu pot face magie! Sunt de opt ani la naţională, dar e prima dată când intru în primele patru la un European, nu ştiu dacă mai avem şansa asta. Fetele au încercat să-mi dea mingi, am fost de multe ori liberă, dar e greu...E greu!", a spus Crina Pintea, la finalul meciului cu Rusia.

În finala mică, România va înfrunta pierzătoarea dintre Olanda şi Franţa. A doua semifinală începe vineri, la ora 22:00.

România nu a jucat niciodată într-o finală la Campionatului European de handbal feminin, deşi a ajuns de 12 ori la această competiţie, din cele 13 posibile.

România: Dedu, Dumanksa - portari; Udriştoiu, Geiger, Buceschi, Perianu, Laslo, Ardean-Elisei, Pintea, Florică, Raţiu, Băcăoanu, Chiper, Dragut, Bazaliu. Antrenor: Ambros Martin

Rusia: Sedoykina, Trusova - portari; Kuznetsova, Kochetova, Dmitrieva, Sen, Vyakhireva, Sudakova, Samokhina, Makeeva, Malaşenko, Managarova, Skorobogatcenko, Petrova, Frolova, Snopova. Antrenor: Yevgeni Trefilov
www.mediafax.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus