Alashkert - FCSB 0-3. Vicecampioana a rezolvat calificarea în repriza secundă. Bogdan Andone are totuşi numeroase motive de îngrijorare

Alashkert - FCSB 0-3 (Fl. Tănase 60, I. Cristea 68, F. Coman 82)Stadion: FFA Academy (Erevan)Arbitru: Robert Harvey. Asistenţi: Wayne McDonnell şi Mark Gavin

Alashkert: Cancarevic - Mkoyan, Ishkhanyan, T. Voskanyans, Daghbashyan - Hayrapetyan, Sekulic (Marmentini 65), A. Grigoryan - Andrade, Tankov (Ghadimyan 55), Nenadovic (Pogosyan 72)Rezerve: Rezerve: Avargyan - Calvao, Shahinyan, Stojkovic.Antrenor: Abraham Khashmanyan

FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu,   I. Cristea, Planic, L. Filip - I. Vînă, Nedelcu, Fl. Tănase - Man (Salomao 77), Hora (Oaidă 46), Fl. Coman (Perianu 90)Rezerve:  Bălgrădean - Moutinho, Ardelean, Belu-IordacheAntrenor: Bogdan Andone

Minutul 90+4: Fluier final. FCSB se impune cu 3-0 în Armenia, iar la orizont se vede turul al treilea. După o primă repriză extrem de modestă, FCSB a marcat de trei ori în a doua parte. Prestaţia din primele 45 de minute ar trebui să-i dea de gândit lui Bogdan Andone, pentru că echipa a arătat foarte rău, în faţa unui adversar modest.

Minutul 81: GOL FCSB! Florinel Coman îl execută pe Cancarevic cu un şut din voleu, de la 16 metri. Răzvan Oaidă a reluat defectuos de la 14 metri, mingea s-a dus paralel cu poarta, însă Coman a preluat şi a şutat impecabil. FCSB se desprinde la 3-0, iar calificarea în turul următor pare rezolvată.

Minutul 68: GOL FCSB! Vînă execută excelent o lovitură liberă de pe partea dreaptă, pune mingea pe capul lui Iulian Cristea, iar fundaşul central reia bine cu capul, la colţul lung, şi Cancarevic nu poate interveni. 2-0, treaba e făcută, calificarea e jucată!

Minutul 65: Prima fază frumoasă a FCSB-ului. Coman, Vînă şi Man reuşesc o succesiune interesantă de pase, primul ratează singur cu portarul, dar plecase din poziţie de ofsaid. La armeni intră Marmentini în locul lui Sekulic.

Minutul 60: GOL FCSB! E nevoie de o mare greşeală a lui Cancarevic pentru ca FCSB să înscrie, iar golul vine de la Florin Tănase. După ce Man pune presiune şi Cancarevic respinge complet aiurea o minge înălţată de un fundaş, decarul vicecampioanei marchează simplu, cu latul, în poarta rămasă goală.

Minutul 53: PLANIC ŞTERGE BARA. Fundaşul central dă dovadă de o tehnică bună în momentul în care scapă dintre doi adversari pentru a-şi face loc să şuteze, trimite frumos, cu dreptul, dar voleul său şterge doar bara din dreapta lui Cancarevic. FCSB s-a mai trezit, începutul de repriză e bun.

Minutul 49: Curajosul Ionuţ. Vînă s-a săturat să tot oferte pase în stânga şi în dreapta şi să vadă că ai lui coechipieri nu pot crea pericol, aşa că a încercat un şut de la 40 de metri. O pasă la portar, dar aşa scapă şi FCSB de zeroul din dreptul şuturilor pe spaţiul porţii adverse.