Bottas va pleca din pole position în cursa de Formula 1 din Austria! Hamilton, învins de finlandez cu numai 0.012 secunde

Auto

Publicat Sambata, 04.07.2020 de Daniel Popescu, Foto: Mercedes-Benz

1 2

Valtteri Bottas a obținut cel mai bun timp în calificările pentru Marele Premiu al Austriei și va fi urmat pe grila de start de Lewis Hamilton și Max Verstappen.

Mercedes a confirmat din plin statutul de favorită pentru debutul noului sezon competițional al Formulei 1 și a dominat fără emoții calificările de pe circuitul Red Bull Ring.

Valtteri Bottas a stabilit cel mai bun timp în calificări și va pleca din pole position după ce a fost cronometrat cu 1:02.939, în timp ce coechipierul său Lewis Hamilton îl va acompania în prima linie.

Britanicul a fost la numai 0.012 secunde de pole position și nu a reușit să profite de faptul că Bottas a ieșit în decor în ultimul tur rapid de circuit.

Conform așteptărilor, principala amenințare pentru Mercedes a venit din partea celor de la Red Bull Racing, cu Max Verstappen pe poziția a treia, însă olandezul a fost cu peste o jumătate de secundă mai lent decât Bottas.

McLaren oferă primele indicii despre acest sezon printr-un excelent loc patru obținut de Lando Norris în fața lui Alexander Albon (Red Bull) și Sergo Perez (Racing Point).

Start dezamăgitor pentru Ferrari

Ferrari a dezamăgit în această sesiune, în contextul în care cea mai bună clasare a echipei a fost obținută de Charles Leclerc, care va lua startul de pe locul 7 din fața lui Carlos Sainz (McLaren) și Lance Stroll (Racing Point). Cel mai lent în Q3 a fost Daniel Ricciardo (Renault).

Sebastian Vettel va pleca în cursă doar de pe poziția a 11-a la volanul celui de-al doilea monopost Ferrari, din fața celor doi piloți AlphaTauri, Pierre Gasly și Daniil Kvyat.

La debutul pentru Renault, Esteban Ocon a încheiat ziua pe poziția a 14-a, în fața lui Romain Grosjean (Haas). Kevin Magnussen (Haas) a fost primul pilot sub linie în prima parte a calificărilor și va pleca de pe locul 15, din fața lui George Russell (Williams), însă amândoi au fost la mai puțin de 0.1 secunde de promovarea în Q2.

Alfa Romeo a avut o prestație modestă și a obținut doar locurile 18 și 19 prin Antonio Giovinazzi și Kimi Raikkonen, în timp ce Nicholas Latifi va debuta în Formula 1 de pe ultima poziție a grilei de start la volanului monopostului Williams.

Canadianul a suferit și un accident în ultima sesiune de antrenamente, însă Williams a reușit să remedieze la timp daunele la monopost.