Stiri de ultima ora

Programul teatrelor bucureştene în perioada 23 - 29 noiembrie

Programul teatrelor bucureştene în perioada 23 - 29 noiembrie
Actualitate
Sala Mare: marţi, 24 noiembrie, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu;

Sala Mică: miercuri, 25 noiembrie, ora 20.00 - "ActOrchestra" - creaţie colectivă, regia Horia Suru; joi, 26 noiembrie, ora 20.00 - "Dragoste în patru tablouri", de Lukas Bärfuss, regia Elena Morar; vineri, 27 noiembrie, ora 20.00 - "Ziua în care nu se cumpără nimic", de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru; duminică, 29 noiembrie, ora 20.00 - "After hours", de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban;

Sala Atelier: miercuri, 25 noiembrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano", de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 26 noiembrie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; vineri, 27 noiembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 29 noiembrie, ora 11.00 - "Genealogia ca literatură", conferinţă susţinută de Eugen Negrici;

Sala Media: sâmbătă, 28 noiembrie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea; duminică, 29 noiembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic - marţi, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Doar pentru mine - Dacă nu aş fi fost Ifigenia aş fi fost Alcesta sau Medeea", de Francesca Garolla, regia Elena Morar; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Pyramus&Thisbe 4 You", după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucian Demetrius, regia Dinu Cernescu; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Infirmul din Inishmaan", de Martin McDonagh, regia Serghei Fedotov; duminică, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Family Affairs", de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim;

Sala Studio: joi, 26 noiembrie, ora 19.30 - "Viză de clown", de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 18.00 - "Clasic e fantastic - Copilăria lui Mozart", regia Monica Ciută; duminică, 29 noiembrie, ora 19.30 - "Poveste despre tatăl meu", de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra: Sala "Liviu Ciulei" - marţi, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Car(o)usel", de Ferenc Molnár, regia Andrei Şerban ; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Car(o)usel", de Ferenc Molnár, regia Andrei Şerban; joi, 26 noiembrie, ora 20.00 - "Contra progresului", de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Raţa sălbatică", de Henrik Ibsen, regia Peter Kerek; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 20:00 - "Şarpele în iarbă", de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Artă", de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;

Sala "Toma Caragiu": marţi, 24 noiembrie, ora 20:00 – „Coada” de Israel Horovits, regia Iarina Demian; joi, 26 noiembrie, ora 19:00 – „Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; vineri, 27 noiembrie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare” de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19:00 – „Omul cel bun din Seciuan” de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban.

Teatrul Nottara: Sala "George Constantin" - marţi, 24 noiembrie, ora 19.30 - "Priveşte înapoi cu mânie", de John Osborne; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.30 - "Casa cu ferestrele spre câmp", de Alexandr Vampilov; joi, 26 noiembrie, ora 19.30 - "Aici nu-i de joacă", după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu; vineri, 27 noiembrie, ora 19.30 - "Funcţionarul destinului", de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; duminică, 29 noiembrie, ora 19.30 - "Vizitatorul", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga;

Sala "Horia Lovinescu": vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Soţul păcălit", după Moliere, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Viaţa e suferinţă", de Oliver Bukowski, regia Vlad Massaci; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Un pic prea intim", de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu.

Teatrul Mic: joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Trei gemeni veneţieni", de Antonio Collalto, regia Nona Ciobanu; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "D ale carnavalului", de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike", de Christopher Durang, regia Horia Suru;

Teatrul Foarte Mic: joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "39 de trepte", după filmul omonim de John Buchan şi Alfred Hitchcock, adaptare de Patrick Barlow după o idee originală de Simon Corble şi Nobby Dimon, regia Gabriela Dumitru; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Zelda", de William Luce, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "O viaţă în teatru" de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Cum iubeşte cealaltă jumătate", de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.

Teatrul Masca: vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Parapanghelos", regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Vicleniile lui Scapino", regia Mihai Mălaimare; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Căsătoria", regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat: (se joacă la Teatrul Foarte Mic) luni, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Blestemul iubirii", regia Kincses Elemer; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Nuntă cu divorţ", regia Dan Tudor; (se joacă la Teatrul de Artă) miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "În vizită la domnul Green", regia Erwin Şimşensohn.

Teatrul Metropolis: marţi, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Gaiţele", de Al Kiriţescu, regia Dan Tudor; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Gaiţele", de Al Kiriţescu, regia Dan Tudor; joi, 26 noiembrie, ora 18.00 - "Bădăranii", regia Dan Tudor; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Fantoma, dragostea mea!", de Noel Coward, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 11.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 29 noiembrie, ora 11.00 - "Dator vândut", regia Dan Tudor; duminică, 29 noiembrie, ora 16.00 - "Dator vândut", regia Dan Tudor; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "N(aum)", texte de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul de Comedie: Sala "Radu Beligan" - luni, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Mă mut sau nu mă mut? Aceasta e-ntrebarea!", regia Gelu Colceag; marţi, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Mă mut sau nu mă mut? Aceasta e-ntrebarea!", regia Gelu Colceag; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Tartuffe” de Molière, regia Laszlo Bocsardi; joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "La Pulce", după "Puricele în ureche", de Georges Feydeau, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Directorul executiv", de Stig Larsson, regia Vladimir Anton; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Spiritul de familie", de Eric Assous, regia Radu Beligan; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Nouă: sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Cea mai puternică", de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Godot Cafe-Teatru: luni, 23 noiembrie, ora 20.00 - "Ce caut eu aici?", regia Chris Simion; marţi, 24 noiembrie, ora 20.00 - "Testosteron" de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; miercuri, 25 noiembrie, ora 20.00 - "Mother Fucker with the Hat", de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia; joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Flori, filme, fete sau băieţi", de Mimi Brănescu, regia Radu Popescu; joi, 26 noiembrie, ora 21.45 - "Bullets over Lipscani", inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Secretul fericirii", de Alexandru Popa , regia Vlad Zamfirescu; vineri, 27 noiembrie, ora 22.00 - "Două liniuţe" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 11.00 - "Littleimpro", teatrul de improvizaţie pentru copii, cu Carmen Lopăzan, Claudiu Maier, Alexandra Timofte, Cătălin Neamţu şi Marian Hâncu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 22.00 - "Masculin/Feminin", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 28 noiembrie, ora 11.00 - "Micul Prinţ", după Antoine de Saint-Exupery, regia Marius Costache; duminică, 29 noiembrie, ora 15.00 - "Acum ori niciodată", de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Costantin; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Happy end", de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; duminică, 29 noiembrie, ora 21.30 - "Orice pentru tine", Trilogia americană partea I, regia Doina Antohi ;

Godot Subscenă: vineri, 27 noiembrie, ora 22.00 - "Hai să facem sex!", de Valentin Krasnogorov, regia Felix Crainicu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "O seară altfel", de Andrei Ciopec, cu Andrei Ciopec, Dorel Elena Albu şi Ovidiu Cosovanu.

Teatrul Act: joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Apă de mină", de Csaba Szekely, scenografia Vladimir Iuganu; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Apă de mină", de Csaba Szekely, scenografia Vladimir Iuganu.

În Culise: luni, 23 noiembrie, ora 20.00 - "Audiţia", de Aleksandr Galin, regia Cristian Bajora; marţi, 24 noiembrie, ora 20.00 - "Luv", de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; miercuri, 25 noiembrie, ora 20.00 - "Clinica Sinucigaşilor", de Gabriela Mihalache, regia Cristian Bajora; joi, 26 noiembrie, ora 20.00 - "Cum se duce totul dracu ", după "Crize", de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; vineri, 27 noiembrie, ora 21.00 - Strand up comedy, cu Maria Mincu şi Florin; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 21.30 - "Black Friday Love", regia Cristian Bajora; duminică, 29 noiembrie, ora 18.00 - "La noi, muierea", cu George Robu; duminică, 29 noiembrie, ora 21.00 - "Scrisori către Rita - the show", după romanul "Scrisori către Rita", de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

UnTeatru: luni, 23 noiembrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Livada de vişini", de A.P. Cehov, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Livada de vişini", de A.P. Cehov, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Blackbird", de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Cel mai frumos roman din lume", după Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Are nevoie de multă atenţie", de Martin Crimp, regia Sânziana Stoican; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Cinci ore cu Mario", de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Luni: luni, 23 noiembrie, ora 19.30 - "Aleargă", adaptare după romanul omonim de Ana Maria Sandu, concept Silvia Călin; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.30 - "G.O.D.", un one-man-show cu Toma Dănilă, un spectacol de Marcel Ţop; duminică, 29 noiembrie, ora 19.30 - "Poveste din Ţara de Foc", după Eduardo Galeano, Pablo Neruda, Isabel Allende, Rodrigo Garcia, scenariul Rodrigo Rene Flores.

Teatrul de Artă: joi, 26 noiembrie, ora 20.15 - "Unora le place swingul", de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; vineri, 27 noiembrie, ora 20.15 - "Dureri fantomă", de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.15 - "Şi veni bărbatul la femeie", de Semion Zlotnikov, scenografia Raluca Chelaru; duminică, 29 noiembrie, ora 20.15 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu.

Teatrul Elisabeta: marţi, 24 noiembrie, ora 20.00 - "Circle of love", regia Florian Ghimpu; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Las că ştim noi", regia Şerban Puiu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Hârca se întoarce", regia Cătălin Rotaru.

ArCuB: Batiştei - miercuri, 25 noiembrie, ora 20.00 - "Urma paşilor tăi...", după texte de Olga Greceanu; joi, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Cină cu prieteni", de Donald Margulies, regia Claudiu Goga.

Teatrul de pe Lipscani: Sala Mare - joi, 26 noiembrie, ora 19.30 - "Pasărea - Măiastră", spectacol memorabil Maria Tănase.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase : Sala Savoy - vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Sosesc deseară", regia Nae Cosmescu; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Piei, Drace!", regia Cezar Ghioca; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Vivat Revista!", regia Cezar Ghioca.

Creart - sala Teatrelli: vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Mon Cabaret Noir", de Răzvan Mazilu; duminică, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Quartet", de Ronald Harwood, regia Dan Tudor.

Teatrul Ţăndărică: luni, 23 noiembrie, ora 10.00 - "Pinocchio", regia Cristian Pepino; marţi, 24 noiembrie, ora 10.00 - "Motanul încălţat", regia Cristian Pepino; miercuri, 25 noiembrie, ora 10.00 - "Micul prinţ", regia Bogdan Drăgulescu; joi, 26 noiembrie, ora 10.00 - "Motanul încălţat", regia Cristian Pepino; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 10.00 - "Cine eşti tu?", regia Romano Bogdan, sâmbătă, 28 noiembrie, ora 11.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 28 noiembrie, ora 12.00 - "Cine eşti tu?", regia Romano Bogdan; duminică, 29 noiembrie, ora 10.00 - "Ursul păcălit de vulpe", regia Paul Ionescu; duminică, 29 noiembrie, ora 11.00 - "Jack şi vrejul de fasole", regia Daniel Stanciu; duminică, 29 noiembrie, ora 12.00 - "Ursul păcălit de vulpe", regia Paul Ionescu.

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul Excelsior) luni, 23 noiembrie, ora 10.00 - "Clowns", regia Ştefan Ruxanda; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 24 noiembrie, ora 10.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 24 noiembrie, ora 18.00 - "Clowns", regia Ştefan Ruxanda; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) miercuri, 25 noiembrie, ora 10.00 - "Crăiasa zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) joi, 26 noiembrie, ora 10.00 - "Crăiasa zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul de Comedie, sala Nouă) joi, 26 noiembrie, ora 18:00 - "De-a Micul Prinţ", de Ioana Petre, regia Ioana Petre; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) vineri, 27 noiembrie, ora 18.00 - "De-a Micul Prinţ", de Ioana Petre, regia Ioana Petre; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 28 noiembrie, ora 11.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Elisabeta) sâmbătă, 28 noiembrie, ora 11.00 - "Zbor prin poveşti", regia Violeta Dincă; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 28 noiembrie, ora 18.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) duminică, 29 noiembrie, ora 11.00 - "Frumoasa din pădurea adormită sau Povestea unei treziri", de Katharina Schlender, regia Philippe Besson.

Teatrul Excelsior: miercuri, 25 noiembrie, ora 10.00 - "Măria-sa... Măgarul!", de Ion Lucian, regia Ion Lucian; miercuri, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Notre Dame de Paris", regia tehnică Vlad Ticu, coordonator echipă de teatru Marcel Homorodean; joi, 26 noiembrie, ora 10.00 - "Thomas Sawyer", dramatizare după "Aventurile lui Tom Sawyer", de Mark Twain, regia Horia Suru; vineri, 27 noiembrie, ora 19.00 - "The history boys. Poveşti cu parfum de liceu", de Alan Bennett, regia Vlad Cristache; vineri, 17 noiembrie, ora 21.00 - Noaptea treatrului tânăr; duminică, 29 noiembrie, ora 10.00 - "Răţuşca cea urâtă", dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; duminică, 29 noiembrie, ora 12.00 - "Răţuşca cea urâtă", dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; duminică, 29 noiembrie, ora 18.00 - "Teenspirit", un spectacol colectiv.

Opera Comică pentru Copii: luni, 23 noiembrie, ora 11.00 - "Coana Chiriţa"; luni, 23 noiembrie, ora 13.00 - "Coana Chiriţa"; marţi, 24 noiembrie, ora 11.00 - "Coana Chiriţa"; marţi, 24 noiembrie, ora 13.00 - "Coana Chiriţa".
www.mediafax.ro

Articole similare :
comments powered by Disqus